Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 559

 
1724 föremål
779B. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 362,5 x 268,5 cm.
779B. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 362,5 x 268,5 cm.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
779A. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 418,5 x 305,5 cm.
779A. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 418,5 x 305,5 cm.
Klubbat pris 
41 000 SEK
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
779. SEMIANTIK TÄBRIS. 584,5 x 371 cm.
779. SEMIANTIK TÄBRIS. 584,5 x 371 cm.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
758A. SEMIANTIK/OLD KESHAN. 208 x 133 cm.
758A. SEMIANTIK/OLD KESHAN. 208 x 133 cm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
768. SEMIANTIK/OLD RUMÄNSK KELIM. 293,5 x 197 cm.
768. SEMIANTIK/OLD RUMÄNSK KELIM. 293,5 x 197 cm.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
771. SEMIANTIK/OLD SAROUK. 308 x 210,5 cm.
771. SEMIANTIK/OLD SAROUK. 308 x 210,5 cm.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
782A. SEMIANTIK/OLD TÄBRIS. 453,5 x 372 cm.
782A. SEMIANTIK/OLD TÄBRIS. 453,5 x 372 cm.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1638. SERVIS, 125 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1638. SERVIS, 125 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
230 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
1216. SERVIS, 150 delar, glas. Ryssland, 1800-tal.
1216. SERVIS, 150 delar, glas. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1639. SERVIS, 17 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1639. SERVIS, 17 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1709. SERVIS, 55 delar, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1709. SERVIS, 55 delar, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1377. SERVIS, 56 delar, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal.
1377. SERVIS, 56 delar, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
300 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
1648. SERVIS, 80 delar, vapenporslin. Qing dynastin, daterad Canton 1910.
1648. SERVIS, 80 delar, vapenporslin. Qing dynastin, daterad Canton 1910.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1345. SERVIS, 88 delar, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.
1345. SERVIS, 88 delar, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1339. SERVISDELAR, 14 stycken, porslin. Meissen, 1700-tal.
1339. SERVISDELAR, 14 stycken, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1711. SERVISDELAR, 18 stycken, kompaniporslin.  Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1711. SERVISDELAR, 18 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1571. SERVISDELAR, nio stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1571. SERVISDELAR, nio stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
76 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1634. SERVISDELAR, tre delar, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1634. SERVISDELAR, tre delar, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
433. SJÖKORT.
433. SJÖKORT.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
848. SKED med dubbel kerubknopp, ostämplad, Sverige 1600-tal.
848. SKED med dubbel kerubknopp, ostämplad, Sverige 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
847. SKED med kronknopp, av Lars Månsson d.ä., (verksam i Mariestad -1613-1662-).
847. SKED med kronknopp, av Lars Månsson d.ä., (verksam i Mariestad -1613-1662-).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1199. SKEDAR, 6 st, icke identifierad mästare, Moskva 1835-1846.
1199. SKEDAR, 6 st, icke identifierad mästare, Moskva 1835-1846.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
667. SKIVOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
667. SKIVOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
843. SKRAMMELBÄGARE, av Lorens Stabeus, Stockholm 1777.
843. SKRAMMELBÄGARE, av Lorens Stabeus, Stockholm 1777.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
691. SKRIN. Nygotik, troligen 1700-tal.
691. SKRIN. Nygotik, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1273. SKRIN. Ryssland, 1800-tal.
1273. SKRIN. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
487. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
487. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
490. SKRIVBORD. Charles Boulles art. Barockstil, 1800-tal.
490. SKRIVBORD. Charles Boulles art. Barockstil, 1800-tal.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
488. SKRIVBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
488. SKRIVBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
13 200 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1283. SKRIVBORD. Ryssland/Baltikum, 1800-tal.
1283. SKRIVBORD. Ryssland/Baltikum, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
466. SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk, omkring år 1800.
466. SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
467. SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk, omkring år 1800.
467. SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1245. SKRIVSTÄLL, biskvi och förgylld brons. Troligen Ryssland, ca 1800.
1245. SKRIVSTÄLL, biskvi och förgylld brons. Troligen Ryssland, ca 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1331. SKRIVSTÄLL, fajans. Rörstrand, märkt Stockholm, daterad 3/5 1756.
1331. SKRIVSTÄLL, fajans. Rörstrand, märkt Stockholm, daterad 3/5 1756.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
699. SKRÅBÄGARE MED LOCK, av Israel Buhrmans änka, Stockholm 1800.
699. SKRÅBÄGARE MED LOCK, av Israel Buhrmans änka, Stockholm 1800.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1431. SKULPTUR, brons. Ming dynastin (1368-1644).
1431. SKULPTUR, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
98 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1480. SKULPTUR, lack och pastellage. Ming dynastin (1368-1644).
1480. SKULPTUR, lack och pastellage. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1505. SKULPTUR, patinerad brons och ben. Japan ca 1900.
1505. SKULPTUR, patinerad brons och ben. Japan ca 1900.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
688. SKULPTUR. Spanien, 1700-tal.
688. SKULPTUR. Spanien, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
650. SKULPTUR. Sverige, 1800-talets mitt.
650. SKULPTUR. Sverige, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
687. SKULPTUR. Sydeuropa, 1600/1700-tal.
687. SKULPTUR. Sydeuropa, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1496. SKULPTURER, ett par, elfenben. Sen Qing dynasti, tidigt 1900-tal.
1496. SKULPTURER, ett par, elfenben. Sen Qing dynasti, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
656. SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
656. SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
1235. SKÅL med LOCK och FAT, porslin. Ryssland Popov, 1800-tal.
1235. SKÅL med LOCK och FAT, porslin. Ryssland Popov, 1800-tal.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1166. SKÅL, av Jacob Wiberg, Moskva 1840.
1166. SKÅL, av Jacob Wiberg, Moskva 1840.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1409. SKÅL, ding. Norra Song dynastin (960–1127).
1409. SKÅL, ding. Norra Song dynastin (960–1127).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1408. SKÅL, keramik. Song dynastin  (960-1279).
1408. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1416. SKÅL, keramik. Song/Yuan dynastin.
1416. SKÅL, keramik. Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
9 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1417. SKÅL, keramik. Song/Yuan dynasty.
1417. SKÅL, keramik. Song/Yuan dynasty.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1423. SKÅL, keramik. Yuan/Ming dynastin. Longquan.
1423. SKÅL, keramik. Yuan/Ming dynastin. Longquan.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1609. SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Kanton ca 1800.
1609. SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Kanton ca 1800.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1333. SKÅL, med LOCK, fajans. Sverige 1700-tal.
1333. SKÅL, med LOCK, fajans. Sverige 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1515. SKÅL, pekingglas. Qing dynastin med sigillmärke.
1515. SKÅL, pekingglas. Qing dynastin med sigillmärke.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1608. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kanton ca 1800.
1608. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kanton ca 1800.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1558. SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti.
1558. SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1716. SKÅL, på FOT, porslin. Sen Qing dynasti.
1716. SKÅL, på FOT, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
250 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
704. SKÅL. Okänd mästare. Sverige, 1700/1800-tal.
704. SKÅL. Okänd mästare. Sverige, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1218. SKÅLAR på FOT, två stycken, glas. Ryssland, 1800-talets andra hälft.
1218. SKÅLAR på FOT, två stycken, glas. Ryssland, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1540. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1540. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1412. SKÅLAR, fem stycken, Song/Yuan dynastin.
1412. SKÅLAR, fem stycken, Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1419. SKÅLAR, två stycken, keramik. Song dynastin (960-1279).
1419. SKÅLAR, två stycken, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1626. SKÅLFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1626. SKÅLFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1541. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1541. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1411. SKÅLFAT, keramik. Song dynastin (960-1279).
1411. SKÅLFAT, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1414. SKÅLFAT, keramik. Song dynastin (960-1279).
1414. SKÅLFAT, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1389. SKÅLFAT, porslin. Kungl dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
1389. SKÅLFAT, porslin. Kungl dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1461. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin, Wanlis märke och period (1573-1613).
1461. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin, Wanlis märke och period (1573-1613).
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1550. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin med Chenghuas sex karaktärers märke.
1550. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin med Chenghuas sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1696. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1696. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1531. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1531. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1689. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1689. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1547. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1547. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1712. SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, 1700-talets första hälft.
1712. SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
441. SKÅP. England, omkring år 1800.
441. SKÅP. England, omkring år 1800.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
437. SKÅP. Fredrik I:s tid. Senbarock.
437. SKÅP. Fredrik I:s tid. Senbarock.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
439. SKÅP. Jämtland, Hagaskolan, Lockne socken. Daterat 1829.
439. SKÅP. Jämtland, Hagaskolan, Lockne socken. Daterat 1829.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
440. SKÅP. Sengustavianskt, omkring år 1800.
440. SKÅP. Sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1142. SMYCKEUR, carréslipade rubiner och åttkantslipade diamanter, 1940-tal.
1142. SMYCKEUR, carréslipade rubiner och åttkantslipade diamanter, 1940-tal.
Klubbat pris 
4 100 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
660. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
660. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
659. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
659. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
663. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
663. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
661. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
661. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
664. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
664. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
662. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
662. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1170. SMÖRASK, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1885.
1170. SMÖRASK, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1885.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1635. SMÖRTERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1635. SMÖRTERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 300 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK