Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 559

 
1724 föremål
1413. KRUKA, keramik. Song dynastin (960-1279).
1413. KRUKA, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1421. KRUKA, keramik. Tidig Ming dynasti (1368-1644).
1421. KRUKA, keramik. Tidig Ming dynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1392. KRUKA, lergods. Neolitisk.
1392. KRUKA, lergods. Neolitisk.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1680. KRUKA, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1680. KRUKA, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1555. KRUKA, porslin. Qing dynastin.
1555. KRUKA, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1530. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
1530. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1407. KRUKOR, två stycken, lergods. Tang dynastin (618-907 e.Kr.).
1407. KRUKOR, två stycken, lergods. Tang dynastin (618-907 e.Kr.).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
723. KUDDE, broderad. 52 x 71,5 cm. Sverige 1700-tal-1800-talets början.
723. KUDDE, broderad. 52 x 71,5 cm. Sverige 1700-tal-1800-talets början.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
60. Karin Larsson (född Bergöö), Mère Morot.
60. Karin Larsson (född Bergöö), Mère Morot.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
264. Karl Kaufmann, Vy från Venedig.
264. Karl Kaufmann, Vy från Venedig.
Klubbat pris 
78 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
43. Karl Nordström, "Vårstämning, Göteborg".
43. Karl Nordström, "Vårstämning, Göteborg".
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
425. Karl XIV Johan på lit de parade.
425. Karl XIV Johan på lit de parade.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
222. Kenneth Strobl Tillskriven, Sittande kvinnoakt.
222. Kenneth Strobl Tillskriven, Sittande kvinnoakt.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
397. Kilian Zoll, Utmätningsauktion i Småland.
397. Kilian Zoll, Utmätningsauktion i Småland.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
368. Konungarnas tillbedjan.
368. Konungarnas tillbedjan.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
316. Kristi begråtande.
316. Kristi begråtande.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
407. Kunglighet i harnesk.
407. Kunglighet i harnesk.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1185. KÅSA med SKED, icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917.
1185. KÅSA med SKED, icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1188. KÅSA, av Ivan P. Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
1188. KÅSA, av Ivan P. Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1184. KÅSOR, 2 st, icke identifierad mästarstämpel P.L, S:t Petersburg 1880-tal.
1184. KÅSOR, 2 st, icke identifierad mästarstämpel P.L, S:t Petersburg 1880-tal.
Klubbat pris 
3 950 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
147. Käthe Kollwitz, Selbstbildnis.
147. Käthe Kollwitz, Selbstbildnis.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1434. LAMA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1434. LAMA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
675. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
675. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1300. LINNEDAMASTDUK. Ryssland 1800-tal. 233,5 x 229 cm.
1300. LINNEDAMASTDUK. Ryssland 1800-tal. 233,5 x 229 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
585. LJUSKRONA, för 16 ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
585. LJUSKRONA, för 16 ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1262. LJUSKRONA, för sex ljus, av Fischer, St Petersburg 1797.
1262. LJUSKRONA, för sex ljus, av Fischer, St Petersburg 1797.
Klubbat pris 
850 000 SEK
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
581. LJUSKRONA, för sex ljus. Gustaviansk, 1700-talets slut. Hagamodell.
581. LJUSKRONA, för sex ljus. Gustaviansk, 1700-talets slut. Hagamodell.
Klubbat pris 
210 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
589. LJUSKRONA, för sex ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
589. LJUSKRONA, för sex ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
580. LJUSKRONA, för sex ljus. Mellaneuropa, 1700-talets slut.
580. LJUSKRONA, för sex ljus. Mellaneuropa, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1268. LJUSKRONA, för sex ljus. Ryssland, 1700/1800-tal.
1268. LJUSKRONA, för sex ljus. Ryssland, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1269. LJUSKRONA, för sex ljus. Ryssland, 1800-tal.
1269. LJUSKRONA, för sex ljus. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
587. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
587. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
586. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
586. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
590. LJUSKRONA, för tio ljus. Empirestil, 1800-tal.
590. LJUSKRONA, för tio ljus. Empirestil, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
583. LJUSKRONA, för åtta ljus. Nordeuropa, 1700-talets slut.
583. LJUSKRONA, för åtta ljus. Nordeuropa, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
584. LJUSKRONA, för åtta ljus. Sengustavianskt stockholmsarbete omkring år 1800.
584. LJUSKRONA, för åtta ljus. Sengustavianskt stockholmsarbete omkring år 1800.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
825. LJUSSTAKAR, ett par, av Andreas Reutz, Göteborg 1770. Tidig rokoko.
825. LJUSSTAKAR, ett par, av Andreas Reutz, Göteborg 1770. Tidig rokoko.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
712. LJUSSTAKAR, ett par, av Carl Gustaf Malmborg, Stockholm 1784. Gustavianska.
712. LJUSSTAKAR, ett par, av Carl Gustaf Malmborg, Stockholm 1784. Gustavianska.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
714. LJUSSTAKAR, ett par, av Carl de Flon, Växjö 1791. Sengustavianska.
714. LJUSSTAKAR, ett par, av Carl de Flon, Växjö 1791. Sengustavianska.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
823. LJUSSTAKAR, ett par, av Georg Justus Hurlebusch, Hameln 1750-1754.
823. LJUSSTAKAR, ett par, av Georg Justus Hurlebusch, Hameln 1750-1754.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
713. LJUSSTAKAR, ett par, av Gottlob Friedrich Baumann, Hudiksvall 1796-1798.
713. LJUSSTAKAR, ett par, av Gottlob Friedrich Baumann, Hudiksvall 1796-1798.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
829. LJUSSTAKAR, ett par, av Lars Hessling, Linköping 1784. Gustavianska.
829. LJUSSTAKAR, ett par, av Lars Hessling, Linköping 1784. Gustavianska.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1175. LJUSSTAKAR, ett par, av Nichols & Plinke, S:t Petersburg 1826.
1175. LJUSSTAKAR, ett par, av Nichols & Plinke, S:t Petersburg 1826.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
830. LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Ohlijn, Karlskrona 1785. Gustavianska.
830. LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Ohlijn, Karlskrona 1785. Gustavianska.
Klubbat pris 
78 000 SEK
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
828. LJUSSTAKAR, ett par, s.k. spelstakar av Simson Ryberg Stockholm 1780. Gustavianska.
828. LJUSSTAKAR, ett par, s.k. spelstakar av Simson Ryberg Stockholm 1780. Gustavianska.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
617. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
617. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
616. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
616. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
618. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
618. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
619. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
619. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1279. LJUSSTAKAR, ett par. Moskva, omkring 1830.
1279. LJUSSTAKAR, ett par. Moskva, omkring 1830.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1280. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, omkring 1830.
1280. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, omkring 1830.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
611. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
611. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
615. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
615. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
610. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
610. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
612. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
612. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
614. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
614. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
613. LJUSSTAKAR, ett par. Sverige, 1800-tal.
613. LJUSSTAKAR, ett par. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1617. LJUSSTAKE, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1617. LJUSSTAKE, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
596. LYKTA, för sex ljus. Gustaviansk stil, 1800-tal.
596. LYKTA, för sex ljus. Gustaviansk stil, 1800-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1266. LYKTA, för tre ljus. Ryssland, 1700-talets mitt. Rokoko.
1266. LYKTA, för tre ljus. Ryssland, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1264. LYSTER, för tre ljus. Ryssland, 1800-tal.
1264. LYSTER, för tre ljus. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
322. Leandro Bassano Hans efterföljd, Moses slår vatten ur klippan.
322. Leandro Bassano Hans efterföljd, Moses slår vatten ur klippan.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1298. Lev Nikolaevich Tolstoi (Tolstoy), SOCHINENIIA. 1-12 in 6 volumes.
1298. Lev Nikolaevich Tolstoi (Tolstoy), SOCHINENIIA. 1-12 in 6 volumes.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
417. Liepmann Fränckel, Man med prästkrage.
417. Liepmann Fränckel, Man med prästkrage.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
139. Lindorm Liljefors, Älgtjur och gråhundar.
139. Lindorm Liljefors, Älgtjur och gråhundar.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
399. Lorentz Sparrgren, Landskap med figurer och djur vid fors.
399. Lorentz Sparrgren, Landskap med figurer och djur vid fors.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
296. Louis Belanger, Flodlandskap med kvinna på en bro.
296. Louis Belanger, Flodlandskap med kvinna på en bro.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
296A. Louis Belanger, Klassiskt landskap med läsande filosof vid en flod.
296A. Louis Belanger, Klassiskt landskap med läsande filosof vid en flod.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
296B. Louis Belanger, Sydländsk flodlandskap med vandrare på väg.
296B. Louis Belanger, Sydländsk flodlandskap med vandrare på väg.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
295. Louis Belanger, Sydländskt landskap med slottsbyggnad vid en bro.
295. Louis Belanger, Sydländskt landskap med slottsbyggnad vid en bro.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
252. Ludwig Munthe, På stigen.
252. Ludwig Munthe, På stigen.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
260. Luigi da Rios, Mor med barn, motiv från Venedig.
260. Luigi da Rios, Mor med barn, motiv från Venedig.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1281. LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1800-tal.
1281. LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1275. LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1820/30-tal.
1275. LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
520. MARQUISE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
520. MARQUISE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
492. MATBORD. Regencystil, 1900-tal.
492. MATBORD. Regencystil, 1900-tal.
Klubbat pris 
74 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
743. MATTA, Semiantik Isfahan, 214 x 141.
743. MATTA, Semiantik Isfahan, 214 x 141.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 11 000 SEK
759. MATTA. Old Keshan Figural. 200 x 135.
759. MATTA. Old Keshan Figural. 200 x 135.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
756. MATTA. Semiantik Keshan. 203 x 134,5.
756. MATTA. Semiantik Keshan. 203 x 134,5.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
694. MINIATYRBYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
694. MINIATYRBYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1258. MINNESBÄGARE, emalj. Ryssland, 1896.
1258. MINNESBÄGARE, emalj. Ryssland, 1896.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
821. MJÖLKKANNA, av Johan Malmstedt, Göteborg 1795. Gustaviansk.
821. MJÖLKKANNA, av Johan Malmstedt, Göteborg 1795. Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1244. MJÖLKKANNA, porslin. Ryssland, Gardner, 1800-tal.
1244. MJÖLKKANNA, porslin. Ryssland, Gardner, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
689. MONSTRANS. 1700-tal.
689. MONSTRANS. 1700-tal.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
685. MORTEL MED PISTILL. Daterad "ANNO 1738.
685. MORTEL MED PISTILL. Daterad "ANNO 1738.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?