Ljust turkosfärgad spegel, med polykrom medaljong och hörnornament med arabesker och blommor. Bred gråmelerad huvudbård med stor palmett- och blomranka. Inre sekundärbården med inskription i kartusch.
Ställvis något slitage, fläckar, malskador. Långsidorna med trampveck, en kortsida saknar några knutrader.
Emil Hultmarks samling, Sjögestabro, Östergötland.
Svenska hem i ord och bilder", 1936, sid 194, planscher sid 196-197.