Närmast yttäckande benvit medaljong och mörkblått ramverk med polykromt mille fleurs-mönster. Bred terrakottafärgad huvudbård med blomställningar och -rankor.
Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar, litet hål, obetydliga skador och lagningar. En långsida med smärre trampveck.
Mälsåkers slott.