"Otrefligt"
Signerad IA och daterad -06. Akvarell, tusch, täckvitt och blyerts på papper 15,5 x 14,5 cm.
Tidigare i direktör Ivar Ahlströms (?) samlingar, Långedrag, Göteborg (enligt påskrift på tidigare bakstycke).
Färg och Form, Malmtorgsgatan 10, Stockholm, "Ivar Arosenius (1878-1909)", maj 1944, kat nr 124.