Nr. | Föremål | Ändringar |
2 | RON ARAD
Soffa, "Victoria and Albert", Moroso, Italien. | Sitsen med några små hål; a few holes in the seat. |
10 | PIERO FORNASETTI
Tallrikar, 12 st, "Astro labio", Milano, Italien. | Diameter 21 cm. |
25 | JONAS BOHLIN
Skåp, "Slottsbacken", Källemo, Värnamo 1987. | Följerätt (d). Droite de Suite |
46 | BERTIL VALLIEN
Skulptur, Kosta Boda 1999. | Konsol medföljer; console included. |
47 | BERTIL VALLIEN Skulptur, Kosta Boda 1998. | Utrop: 35.000-45.000 SEK; estimated price: 3.800-4.900 Euro |
52 | ARNE JACOBSEN Fåtölj med fotpall, "Ägget", Fritz Hansen, Danmark 1963. | Dynan samt ottomanens sits omklädd; the cusion and the seat of the ottoman reupholstered. |
75 | GÖSTA GRÄHS
Skulptur, "Ikaros", figur med fågel, Sverige 1900-talets senare del. | Betitlad Ikaros. |
90 | HERTHA BENGTSSON
Servis, 170 delar "Blå eld", Rörstrand. | 170 delar; 170 pieces. |
97 | ISAMU NOGUCHI
Soffbord "IM-50", Herman Miller, 1970-tal. | Höjd 40 cm; height 40 cm. |
102 | ALVAR AALTO
Armaturer, 1 par, utförda av Louis Poulsen, Danmark. | Utförda av Louis Poulsen, Denmark, executed by Louis Poulsen, Danmark. |
130 | Willem de Kooning, "High School desk". | Omfattas inte av följerätt. No droite de Suite (d) |
131 | Willem de Kooning, "Valentine". | Omfattas inte av följerätt. No droite de Suite (d) |
161 | David LaChapelle, "Negative Currency: Five Dollar Bill Used As Negative", New York 1998-2008. | Bilden har verifierats av LaChapelles gallerist Fred Torres Collaborations, New York. Certifierad etikett kommer att vidarebefordras till verkets nya ägare inom 4-6 veckor.
Etiketten mottagen av Karin Aringer på Buk Sthlm i v.2 2011. Etiketten signerad samt numrerad 1/5. Print ID 1-00033424, Image ID 081212-02. |
175 | Andres Serrano, "Russia (Taisia Egorovna Mirina, Public Toilet Attendant)", 2005. | I originalram. |
191 | Maria Miesenberger, "Utan titel (Herrarna i hagen)", 1993. | C-print monterad på aluminium. |
192 | Annika Larsson, "Untitled (Bend II)", 2002. | Bilden felvänd i vår tryckta katalog. |
198 | Herb Ritts, "Female torso with veil", Paradise Cove 1984. | The photograph is numbered 14/25. |
205 | Tomio Seike, Galerie Vivienne "S", 1994. | Omfattas inte av följerätt. No droite de Suite (d) |
207 | Irving Penn, "The sultan of Morocco in his carriage", 1952. | Omfattas inte av följerätt. No droite de Suite (d) |
232 | Lars Lerin, "Mörkertid". | Akryl och olja på duk. |
255 | Hans Wigert, "April". | Följerätt (d). Droite de Suite
Hans Wigert 1932- |
275 | Edward Kienholz, "The Jerry Can". | Omfattas inte av följerätt. No droite de Suite (d) |
304 | John-E Franzén, "Schopenhauer i Hollywood". | I den tryckta katalogens konstnärsföreckning är nr 341 och nr 304 omkastade. |
312 | PG Thelander, "Fågel med fisk". | Ej signerad P G Thelander och daterad 1966 a tergo. |
318 | Max Mikael Book, "Inhabitants, Guidance to the coast". | Bilden felvänd i vår tryckta katalog. |
329 | Rolf Hanson, Utan titel. | Ett signerat exemplar av boken "Rolf Hanson", utgiven i samband med utställning på Dunkers Kulturhus i Helsinborg, medföljer målningen. |
332 | Peter Frie, Utan titel. | Observera att målningen ej avbildas i sin helhet i den tryckta katalogen. Målningen skall avbildas med ram. |
341 | Ola Billgren, "Kust". | I den tryckta katalogens konstnärsföreckning är nr 341 och nr 304 omkastade. |
352 | Arman (Armand Pierre Fernandez), Utan titel. | Utförd på 1980-talet. Inköpt 1989 i Couleur Konsthandel, Stockholm. |
356 | Arman (Armand Pierre Fernandez), "Slice of Liberty". | Slice of Liberty
APA# 8401.85.009 |
371 | Lennart Aschenbrenner, "Landskap och fågel". | Grenen vänd åt fel håll. |