"Feelings nr 1"
Signerad Marianna Uutinen och daterad 1994 a tergo. Akryl på duk 205 x 170 cm.
Galleri Wang, Oslo.
Trondheims Konstmuseum, "Dekadanse", 1997.
Jfr Gertrud Sandqvist, "Marianna Uutinen", 1995, bild nr 35.
Sabine Folie mfl, "Marianna Uutinen", 2007, avbildad i färg uppslag sid 116-117.
Ur serien "Feelings".