Höstens Moderna 557

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
5Hilding Linnqvist, "Tulpaner i blå vas".Dubblerad duk.
33Bo von Zweigbergk, Hustak.Omfattas av följerätt (d). Droit de suite.
101JOHAN JOHANSSON. Sommarlandskap från Skåne.Omfattas av följerätt (d). Droit de suite.
125Leander Engström, Solbelyst landskap, Norrland.Ej Pannå - papp pannå.
137Gösta Adrian-Nilsson, "Spårvagnen".I gåva av konstnären till nuvarande ägares morfar.
196Olle Bonniér, Komposition i orange, svart och vitt.Felvänd bild i katalog, ska vara liggande.
230John Ivar Berg, "Diagonal rytm".Olja på pannå, ej duk.
231Bertil Öhlund, "Catedrale noire II".I katalogen är bilden upp och ned.
270Yrjö Edelmann, Utan titel.Daterad -88, ej -68.
281Edvin Öhrström, "Negerboxaren".Omfattas av följerätt (d). Droit de suite.
285ASalvador Dalí, "Carmen - Castanets".Feltryck i katalogen - nytt utrop 12 000 - 15 000 kr.
285BSalvador Dalí, "Perseus- Hommage to Benvenuto Cellini".Feltryck- ändrat utrop till 12 000 - 15 000 kr.
287Olle Bærtling, "Kerobk".För köpare inom EU utan momsregistrering tillkommer utöver moms köparprovisionen även införelsemoms om 12 % på klubbat pris.
296Henry Moore, "Reclining figure: small head".Omfattas av följerätt (d). Droit de suite.
314Henri Michaux, Utan titel.Signerad HM.
315Igael Tumarkin, "Bon Anniversaire".Omfattas inte av följerätt. No droit de suite. (d)
330Serge Poliakoff, "Composition taches rouge et jaune".Alexis Poliakoff, "Serge Poliakoff", Catalogue raisonné, vol II, 1955-1958, 2010, sid 93, nr 55-71, avbildad. Autenciteten har konfirmerats av Alexis Poliakoff, verket är registrerat i hans arkiv med nr 955036.
347Serge Charchoune, "Lapin Agile, Montmartre".Ej duk - olja på papp pannå
349Jean Marchand, Kubistiskt landskap.Omfattas av följerätt (d). Droit de suite.
352Josef Albers, "White lines square I".Omfattas av följerätt (d). Droit de suite.
374Marc Chagall, "Chagall lithographe vol I-VI. 1922-1985. Fernand Mourlot".Omfattas inte av följerätt. (d) No droit de suite
389Friedensreich Hundertwasser, "Look at it on a rainy day (The Regentag portfolio)".Omfattas av följerätt (d). Droit de suite.
392AWIFREDO LAM, 8st färglitografier, 1974, samtliga signerade och numrerade 35/262, utgivna av AH Grafik, Stockholm.Omfattas av följerätt (d). Droit de suite.
423Pablo Picasso, "Peintre et Modèle".Heavy time staining, minor foxing.
431"Hommage aux Prix Nobel" (Nobelprismappen).Omfattas av följerätt (d). Droit de suite.
431A"Music Maestro Please I-II".Omfattas av följerätt (d). Droit de suite.
457JOSEF FRANK Akvarell.Omfattas av följerätt (d). Droit de suite.
473JOSEF FRANK Sideboard, Firma Svenskt Tenn, modell 1015.Nyckel saknas; key is missing.
515JOSEF FRANK Matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 771.Modell 771; model 771.
533ELIAS SVEDBERG Fåtölj "Eftermiddag", Nordiska Kompaniet ca 1937.Good condition with very slight wear, not the original fabric.
543JOHN KANDELL, Sideboard, 1949, utfört av snickarmästare David Sjölinder.Se ändrad upphovsman. John Kandell, utfört av snickarmästare David Sjölinder 1949/ Designed by John Kandell, executed by cabinetmaker David Sjölinder in 1949.
559CARL AXEL ACKING Skåp, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors 1950-tal.Skall vara: Bodafors 1950-tal/Executed by Bodafors 1950's.
628OSCAR NILSSON, tillskrivet, sideboard, 1940-tal.Tillskrivet Oscar Nilsson. Möjligen omarbetat, kalkstensskivan med nagg.
643JOHAN ROHDE för Firma Georg Jensen, bestickuppsättning, 147 delar, "Konge/Acorn", Köpenhamn 1933-44, sterling.Skall vara totalt 147 delar, ingår ej: 9 smörgåsknivar, 12 förrätts-/lunchknivar.
656DAVID ANDERSEN Skål, Norge, sannolikt 1950-tal.Höjd 8,5 cm, diameter 18 cm
667WIWEN NILSSON Vas, Lund 1971, sterling.Notera korrekt höjd 7,2 cm.
724DAUM Flakong, Nancy, Frankrike, jugend.Ursprungligen med propp/ Originally with a stopper.
808WILHELM KÅGE Vas, Gustavsberg studio 1960.Höjd 27,7 cm; height 27,7 cm.
831FAT, fajans, Stig Lindberg, Gustavsberg studio 1947.Brättspricka; rim crack
844ANDERS BRUNO LILJEFORS Skulptur, Gustavsberg studio 1950-tal.Proveniens: Sven Jonsons samling
870HANS HEDBERG Vas, Biot, Frankrike.Signerad HHg.
881GERHARD HENNING Figurgrupp, "Eventyr II", Danmark, daterad 19-9-74.Good condition.
906AVÄVD TAPET. ”Himmels Drottningen”. Gobelängteknik. 196 x 102 cm. Signerad LICIUM. iG. (?) BN. ME. 1908.Motivet heter "Himmels Drottningen".
909AMATTA. "Åkerbär". Gobelängteknik. 307 x 200,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).Mönstret heter "Åkerbär".
922MATTA. "Luleälven". Reliefflossa. 538 x 329,5 cm. Signerad IHK (Ingrid Hellman-Knafve).Detta föremål omfattas av följerätt (d).
939MATTA. "Stensöta". Rölakan. 243,5 x 160,5 cm. Signerad KLH ID (Kristianstad Läns Hemslöjd, Ingrid Dessau).Mönstret heter "Stensöta", från 1953. Jämför Gustafsson-Seife, Inger: Ingrid Dessau textildesigner, Borås 2008, sid 15,20,21. Likadant exemplar var utställt på Ingrid Dessaus första utställning på Galleri Modern 1953.
944MATTA. ."Campanula" Rölakan. 301 x 194,5 cm. Signerad JJ (Judith Johansson).Mönstret heter "Campanula". Komponerat i mitten av 1960-talet.
957MATTA. "Matta nr 1". Handtuftad. 347 x 257 cm. Komponerad av Josef Frank 1938 för Svenskt Tenn.Måtten är 347 x 257 cm.

Tillkomna föremål

Nr.Föremål
16AErik Olson, Abstrakt komposition.
75ARagnar Sandberg, Sommarkväll i Bohuslän.
102ASven X:et Erixson, "Badande".
153ANILS NILSSON "I hamnen".
163AInge Schiöler, "Sjöbodar vid Kostersundet".
194ALennart Rodhe, "I vattnet".
205AKarl Axel Pehrson, "Guldådrorna".
285ASalvador Dalí, "Carmen - Castanets".
285BSalvador Dalí, "Perseus- Hommage to Benvenuto Cellini".
313AHenryk Stazewski, Utan titel.
328AKarel Appel, Utan titel.
335AValerio Adami, "Gatta ci cova".
353AOlle Bærtling, Utan titel.
353BEnrico Baj, "Baj chez Baj".
368AMarc Chagall, "L'ours et l'amateur de jardin", ur: "Les Fables de la Fontaine".
369AMarc Chagall, "La grande corniche".
369BMarc Chagall, "Auto-portrait".
378ASalvador Dalí, "La Rose (Dream)".
392AWIFREDO LAM, 8st färglitografier, 1974, samtliga signerade och numrerade 35/262, utgivna av AH Grafik, Stockholm.
403AJoan Miró, "L'entraineuse - rouge".
431A"Music Maestro Please I-II".
441AHenri de Toulouse-Lautrec, "Mademoiselle Marcelle Lender, en buste".
442ABram van Velde, "Sans fin l'affamé" (Charles Juliet).
656ABERTEL GARDBERG Tesil, Kultakeskus, Hämeenlinna, Finland 1957.
743AFULVIO BIANCONI Vas, "Pezzato", Venini, Italien 1950-tal.
774AINGEBORG LUNDIN, skål, Ariel, Orrefors 1968.
904AVÄVNAD. "Bruna Duchatelltäcket". Rölakan. 220,5 x 46 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).
906AVÄVD TAPET. ”Himmels Drottningen”. Gobelängteknik. 196 x 102 cm. Signerad LICIUM. iG. (?) BN. ME. 1908.
906BDRAPERIER, 1 par. "Renaissance". Rölakan. 213 x 98 respektive 225 x 97,5 cm. Signerade MMF (Märta Måås-Fjetterström).
906CDRAPERI. "Timglaset". Rölakan. 254 x 148 cm. Signerat MMF (Märta Måås-Fjetterström).
906DDRAPERI. "Draperi med Långbårder". Rölakan. 207 x 103,5 cm. Signerat MMF (Märta Måås-Fjetterström).
909AMATTA. "Åkerbär". Gobelängteknik. 307 x 200,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).

Utdragna föremål

Nr.
38
39A
41
45
96
102B
120
179
214
219
285
318
331
412
432
443
567
577A
578
737
761
821
898
959

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.