Nr. | Föremål | Klubbat pris |
909 | BORD. Mälardalen omkring år 1800. | 10 000 SEK |
910 | FÄLLBORD. Mälardalen, 1700-talets slut. | 16 000 SEK |
911 | FÄLLBORD. Mälardalen omkring år 1800. | Återrop |
912 | BORD. Italien 1800-tal. | 50 000 SEK |
913 | CANTERBURY. England, 1800-tal. | 18 500 SEK |
914 | KONSOLBORD. Barock, 1700-talets början. | Återrop |
915 | KONSOLBORD, ett par. Danmark, 1700-talets slut. Harsdorffs art. | 100 000 SEK |
916 | KONSOLBORD, ett par. Stockholmsarbeten omkring 1780. Gustavianska. | 80 000 SEK |
917 | KONSOLBORD. Gustaviansk stil, 1800-tal. | 33 000 SEK |
918 | KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete. | 20 000 SEK |
919 | KONSOLBORD. Gustavianskt. | Återrop |
920 | KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire. | 7 000 SEK |
921 | SOFFA. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | Återrop |
922 | SOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 24 000 SEK |
923 | BANKETTSOFFA, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813) och Anders Blom (stolmakare vid hovet 1770, mästare i Stockholms stolmakareämbete 1780). Gustaviansk. | 29 000 SEK |
924 | SOFFA. Gustaviansk. | 33 000 SEK |
925 | SOFFA. Gustaviansk. | 31 000 SEK |
926 | SOFFA. Gustaviansk. | 10 000 SEK |
927 | BERGERE, av Nicolas Blanchard (mästare i Paris 1738-1749). Louis XV. | Återrop |
928 | BERGERE. Louis XV. | 18 000 SEK |
929 | BERGERE. Gustaviansk. | 69 000 SEK |
930 | BERGERER, ett par, av Pillot (mästare i Nîmes ca 1780). Louis XVI. | 60 000 SEK |
931 | BERGERE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | 25 000 SEK |
932 | BERGERE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | 27 000 SEK |
933 | BERGERER, ett par, i bröderna Jacobs art. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | Återrop |
934 | BERGERE. Frankrike, 1800-talets början. Empire. I Jacob-Desmalters art. | Återrop |
935 | KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska. Gripsholmsmodell. | 30 000 SEK |
936 | KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska. Gripsholmsmodell. | 40 000 SEK |
937 | KARMSTOL. Gustaviansk. Gripsholmsmodell. | 13 000 SEK |
938 | KARMSTOLAR, ett par snarlika. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 29 000 SEK |
939 | KARMSTOL. Rokoko. | 24 000 SEK |
940 | KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko. | 60 000 SEK |
941 | KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV. | 64 000 SEK |
942 | KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 20 000 SEK |
943 | KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten. | 95 000 SEK |
944 | KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten. | 40 000 SEK |
945 | KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska. | 58 000 SEK |
946 | KARMSTOL. Gustaviansk. | 8 000 SEK |
947 | KARMSTOL. Gustaviansk. | 8 000 SEK |
948 | KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten. | 28 000 SEK |
949 | KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska. | 28 000 SEK |
950 | KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete. | 13 000 SEK |
951 | STOLAR, tre stycken snarlika. Gustavianska stockholmsarbeten. | 23 000 SEK |
952 | KARMSTOL. Gustaviansk. En senare kopia medföljer. | Återrop |
953 | KARMSTOL. Gustaviansk. | Återrop |
954 | KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska. | 26 000 SEK |
955 | KARMSTOLAR, två mycket snarlika. Gustavianska stockholmsarbeten. | 17 500 SEK |
956 | KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska. | Återrop |
957 | KARMSTOLAR, två mycket snarlika. En av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Rokoko. | 55 000 SEK |
958 | KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska. | 62 000 SEK |
959 | SKRIVSTOLAR, ett par. Karl Johan, 1800-talets första hälft. | Återrop |
960 | KARMSTOL. Frankrike, 1700-talets första hälft. Régence. | 15 000 SEK |
961 | KARMSTOL. Danmark, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Återrop |
962 | KARMSTOLAR, ett par av Jean-Baptiste Boulard (stolmakare i Paris 1754-1789). Louis XVI. | Återrop |
963 | KARMSTOL. Frankrike, 1800-tal. | Återrop |
964 | KARMSTOLAR, ett par. Troligen England, 1800-tal. | 10 000 SEK |
965 | STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 17 000 SEK |
966 | STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 12 000 SEK |
967 | STOLAR, ett par. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | 4 000 SEK |
968 | STOLAR, sex stycken, s.k. skrattstolar. Gustavianska. | 21 000 SEK |
969 | STOLAR, sex stycken, av Melchior Lundberg d.ä. (mästare i Stockholm 1775-1812). Gustavianska. | 30 000 SEK |
970 | STOLAR, åtta stycken mycket snarlika, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustavianska. | 50 000 SEK |
971 | STOLAR, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustavianska. | 19 000 SEK |
974 | TABURETTER, ett par, av Jacob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788). Gustavianska. | 24 000 SEK |
975 | TABURETTER, ett par. Sengustavianska. | 12 500 SEK |
976 | TABURETTER, två stycken. Dansk rokoko. | 24 000 SEK |
977 | SPEGEL. Italien, 1700-talets första hälft. Barock. | 46 000 SEK |
979 | SPEGELKRÖN, av Burchardt Precht (verksam i Stockholm 1674-1738). Senbarock. | 38 000 SEK |
980 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 22 000 SEK |
981 | SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | Återrop |
982 | SPEGEL. Transition rokoko/gustaviansk. | 16 000 SEK |
983 | SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete. | 27 000 SEK |
984 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk. | Återrop |
985 | SPEGEL, av Joseph Schürer d.y. (spegelfabrikör i Stockholm 1760, död 1785). Gustaviansk. | 22 000 SEK |
986 | SPEGEL, av Niclas Falkengren (spegelmakare i Jönköping 1776-1813). Gustaviansk. | Återrop |
987 | SPEGEL. Sengustaviansk. | 12 500 SEK |
988 | SPEGEL. Sengustaviansk. | 20 000 SEK |
989 | SPEGEL. Sengustaviansk. | 23 000 SEK |
990 | SPEGEL. Sengustaviansk. | 15 500 SEK |
991 | SPEGEL, av Lago Lundén (spegelmakare i Stockholm 1773, död 1819). Sengustaviansk. | 23 000 SEK |
992 | SPEGEL. Sengustaviansk. | 14 000 SEK |
993 | SPEGEL. Sengustaviansk. | 23 000 SEK |
994 | SPEGEL. Sengustaviansk. | 17 000 SEK |
995 | SPEGEL OCH KONSOLBORD, av Petter Gustaf Bylander (spegelfabrikör och skulptör i Göteborg 1804-1859). Empire. | 25 000 SEK |
996 | SPEGEL OCH KONSOLBORD. Tillskriven Petter Gustaf Bylander (verksam i Göteborg 1802-1859). Empire. | 50 000 SEK |
997 | SPEGEL OCH KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire. | 19 000 SEK |
998 | SPEGELVÄGGFÄLT. Louis XVI. | 14 000 SEK |
999 | SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Barock. | 11 000 SEK |
1000 | SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par mycket snarlika, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Gustavianska. | 135 000 SEK |
1001 | SPEGELLAMPETTER, för tre ljus, ett par snarlika, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781). Gustavianska. | 80 000 SEK |
1002 | SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, av Eric Wahlberg (spegelmakare i Stockholm ca 1788, död 1811). Gustavianska. | 28 000 SEK |
1003 | SPEGELLAMPETT, för två ljus. Gustaviansk. | 18 000 SEK |
1004 | SPEGELLAMPETT, för två ljus, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). | 18 000 SEK |
1005 | SPEGELLAMPETT, för två ljus, av Georg Lindberg (spegelfabrikör i Stockholm 1791-1804, änkan drev verkstaden vidare till ca 1810). Sengustaviansk. | 18 000 SEK |
1006 | SPEGELLAMPETT, för två ljus. Gustaviansk. | 26 000 SEK |
1007 | SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire. | 18 000 SEK |
1008 | VÄGGLYSTRAR, för två ljus, ett par. Gustavianska. | 58 000 SEK |
1009 | APPLIQUER, för ett ljus, ett par. Louis XVI-stil, 1800-talets andra hälft. | 11 500 SEK |
1010 | LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-talets mitt. Barock. | 105 000 SEK |
1011 | LJUSKRONOR, för fyra ljus, ett par. Barockstil, omkring 1900. | 46 000 SEK |