Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 556

 
1455 föremål
259. Sara Lundblad, Fruktstilleben med smultron, körsbär och fågelbo.
259. Sara Lundblad, Fruktstilleben med smultron, körsbär och fågelbo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
38. Gottfrid Kallstenius, Utsikt mot alperna, Lausanne.
38. Gottfrid Kallstenius, Utsikt mot alperna, Lausanne.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
175. Carl Milles, Europahuvud.
175. Carl Milles, Europahuvud.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1020. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sengustavianska.
1020. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
332. Jean-Baptiste Greuze Hans krets, Kvinna i orientalisk huvudbonad.
332. Jean-Baptiste Greuze Hans krets, Kvinna i orientalisk huvudbonad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
212. Léon Germain Pelouse, Franskt landskap.
212. Léon Germain Pelouse, Franskt landskap.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1369. URNA. Ryssland, 1800-tal och senare.
1369. URNA. Ryssland, 1800-tal och senare.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1612. KOPP med FAT, vapenporslin.
Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1612. KOPP med FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
65. Olle Hjortzberg, Stilleben med ängsblomster.
65. Olle Hjortzberg, Stilleben med ängsblomster.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1029. Kandelabrar för tre ljus, ett par. Frankrike 1800-tal.
1029. Kandelabrar för tre ljus, ett par. Frankrike 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1420. TALLRIKAR, ett par, porslin. Frankrike, Sèvres, 1700-tal.
1420. TALLRIKAR, ett par, porslin. Frankrike, Sèvres, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1016. LJUSRING, för fyra ljus. Sengustaviansk.
1016. LJUSRING, för fyra ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
894. MATBORD, tre delar. England, 1800/1900-tal.
894. MATBORD, tre delar. England, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
862. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
862. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
879. BYRÅ. Empire, 1800-talets början.
879. BYRÅ. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1123. ELDSKÄRM. Sengustaviansk.
1123. ELDSKÄRM. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
979. SPEGELKRÖN, av Burchardt Precht (verksam i Stockholm 1674-1738). Senbarock.
979. SPEGELKRÖN, av Burchardt Precht (verksam i Stockholm 1674-1738). Senbarock.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
131. Julia Beck, Kvinna vid kvarnfall.
131. Julia Beck, Kvinna vid kvarnfall.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
246. Olof Södermark, "Marianne Kantzow" (1813-1842 gift von Wright).
246. Olof Södermark, "Marianne Kantzow" (1813-1842 gift von Wright).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
924. SOFFA. Gustaviansk.
924. SOFFA. Gustaviansk.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
22. Helmer Osslund, "Afton i Harnäs".
22. Helmer Osslund, "Afton i Harnäs".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
367. Porträtt av yngling med vit sjal.
367. Porträtt av yngling med vit sjal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
6. Erik Abrahamsson, Vy från Östra station.
6. Erik Abrahamsson, Vy från Östra station.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1256. Kvinna i gul klänning och röd sjal.
1256. Kvinna i gul klänning och röd sjal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
84. Karl Nordström, "Provins, utsikt från klosterterassen".
84. Karl Nordström, "Provins, utsikt från klosterterassen".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
267. Gustaf Wilhelm Palm, ”Vue af Romerska Campagnan”.
267. Gustaf Wilhelm Palm, ”Vue af Romerska Campagnan”.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
32. Julia Beck, Skogsbacke.
32. Julia Beck, Skogsbacke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
2. Victor Forssell, "Motiv från Stockholms omgivningar".
2. Victor Forssell, "Motiv från Stockholms omgivningar".
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1654. CABARET, fem delar, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
1654. CABARET, fem delar, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
102. Helmer Masolle, "Vid vävstolen".
102. Helmer Masolle, "Vid vävstolen".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
467. SOCKERSSKÅL med lock, Fredrik Petersson Ström, Stockholm 1760. Gustaviansk.
467. SOCKERSSKÅL med lock, Fredrik Petersson Ström, Stockholm 1760. Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
928. BERGERE. Louis XV.
928. BERGERE. Louis XV.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
960. KARMSTOL. Frankrike, 1700-talets första hälft. Régence.
960. KARMSTOL. Frankrike, 1700-talets första hälft. Régence.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1120. EMALJPLAKETT, av Henry Pierce Bone (1779-1855), London 1837.
1120. EMALJPLAKETT, av Henry Pierce Bone (1779-1855), London 1837.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1255. Rysk ädling med St Anna och St Andreasorden.
1255. Rysk ädling med St Anna och St Andreasorden.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
988. SPEGEL. Sengustaviansk.
988. SPEGEL. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1104. SKULPTURER, fyra stycken. Barock, 1600/1700-tal.
1104. SKULPTURER, fyra stycken. Barock, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
353. Porträtt av ämbetsman.
353. Porträtt av ämbetsman.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1261. IKON. RUMÄNIEN (MOLDAVIEN) 1800-TAL.
DE RÄTTROGNAS FÖRSAMLING.
1261. IKON. RUMÄNIEN (MOLDAVIEN) 1800-TAL. DE RÄTTROGNAS FÖRSAMLING.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
893. POTTSKÅP. Gustavianskt.
893. POTTSKÅP. Gustavianskt.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1003. SPEGELLAMPETT, för två ljus. Gustaviansk.
1003. SPEGELLAMPETT, för två ljus. Gustaviansk.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
997. SPEGEL OCH KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
997. SPEGEL OCH KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
457. KAFFEKANNA, Petter Eneroth, Stockholm 1782. Gustaviansk.
457. KAFFEKANNA, Petter Eneroth, Stockholm 1782. Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
187. Lauritz Andersen Ring, "Martsdag ved gadekaer".
187. Lauritz Andersen Ring, "Martsdag ved gadekaer".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
498. TOILETTEASK, av Arvid Floberg, Stockholm 1792. Gustaviansk.
498. TOILETTEASK, av Arvid Floberg, Stockholm 1792. Gustaviansk.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
921. SOFFA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
921. SOFFA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
437. Erik Dahlbergh, "Suecia Antiqua et Hodierna".
437. Erik Dahlbergh, "Suecia Antiqua et Hodierna".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1026. KANDELABRAR för tre ljus, ett par. Senempire-stil.
1026. KANDELABRAR för tre ljus, ett par. Senempire-stil.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
280. Gaspard Dughet Hans krets, Jacob och Rakel.
280. Gaspard Dughet Hans krets, Jacob och Rakel.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
279. Den helige Hieronimus.
279. Den helige Hieronimus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1505. SKULPTUR, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.
1505. SKULPTUR, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
145. Oskar Bergman, Vårbjörkar och röda stugor vid havet.
145. Oskar Bergman, Vårbjörkar och röda stugor vid havet.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1188. SEMIANTIK SILKE KESHAN RELIEF. 121 x 94,5 cm.
1188. SEMIANTIK SILKE KESHAN RELIEF. 121 x 94,5 cm.
Klubbat pris 
59 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1487. BUDDHAFIGUR, förgylld brons, Qing dynastin, sinotibetansk, 1800-tal.
1487. BUDDHAFIGUR, förgylld brons, Qing dynastin, sinotibetansk, 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
478. GRÄDDSNÄCKA, av Lars Boye, Stockholm 1774. Rokoko.
478. GRÄDDSNÄCKA, av Lars Boye, Stockholm 1774. Rokoko.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1214. SEMIANTIK MESHED. 419 x 323 cm.
1214. SEMIANTIK MESHED. 419 x 323 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1280. VINKANNA, av Bolin, Moskva 1899-1908.
1280. VINKANNA, av Bolin, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1161. SEMIANTIK BIDJAR. 374 x 270 cm.
1161. SEMIANTIK BIDJAR. 374 x 270 cm.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
864. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
864. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1281. BÄGARE, 5 st, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
1281. BÄGARE, 5 st, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1522. SKULPTUR, jade. Kina, 1900-talets första hälft.
1522. SKULPTUR, jade. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
500 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1011. LJUSKRONOR, för fyra ljus, ett par. Barockstil, omkring 1900.
1011. LJUSKRONOR, för fyra ljus, ett par. Barockstil, omkring 1900.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
376. Henry Loos, "Barranca".
376. Henry Loos, "Barranca".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
146. Jenny Nyström, "Unga krafter".
146. Jenny Nyström, "Unga krafter".
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1117. BONADSMÅLNING, av Anders Eriksson i Ås, Småland 1802.
1117. BONADSMÅLNING, av Anders Eriksson i Ås, Småland 1802.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
147. Axel Wallert, Åsnekärra framför Colosseum i Rom.
147. Axel Wallert, Åsnekärra framför Colosseum i Rom.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
57. Carl Larsson, Figurkomposition med 1700-talsgestalter.
57. Carl Larsson, Figurkomposition med 1700-talsgestalter.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
56. CARL LARSSON. Tuschteckning. Sign C.L. Troligen utförd 1891.
56. CARL LARSSON. Tuschteckning. Sign C.L. Troligen utförd 1891.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
968. STOLAR, sex stycken, s.k. skrattstolar. Gustavianska.
968. STOLAR, sex stycken, s.k. skrattstolar. Gustavianska.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
938. KARMSTOLAR, ett par snarlika. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
938. KARMSTOLAR, ett par snarlika. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
234. Lorens Pasch d y Tillskriven, "Claes Hendrik Hildebrand" (1743-1809).
234. Lorens Pasch d y Tillskriven, "Claes Hendrik Hildebrand" (1743-1809).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
891. SKÅP. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Napoleon III.
891. SKÅP. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Napoleon III.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
164. Anders Zorn, "En skål i Idun II".
164. Anders Zorn, "En skål i Idun II".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
121. Anshelm Schultzberg, "Decemberafton vid en skogstjärn, Dalarne".
121. Anshelm Schultzberg, "Decemberafton vid en skogstjärn, Dalarne".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1667. SKÅLFAT, ett par, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1667. SKÅLFAT, ett par, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1490. Stigbyglar, ett par, lack och metall. Japan, Edo (1603-1868).
1490. Stigbyglar, ett par, lack och metall. Japan, Edo (1603-1868).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
306. Abraham Storck Hans efterföljd, Hamnbild med orientaliska köpmän.
306. Abraham Storck Hans efterföljd, Hamnbild med orientaliska köpmän.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1110. SIGILLSTAMP, för väpnaren Nils Bese. Sverige omkring år 1500.
1110. SIGILLSTAMP, för väpnaren Nils Bese. Sverige omkring år 1500.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1448. SERVIS, 41 delar, porslin. "Sachsisk Blomst", Kungl. Dansk, 1900-tal.
1448. SERVIS, 41 delar, porslin. "Sachsisk Blomst", Kungl. Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1497. FIGURINER, två stycken, torrlack. Ming dynastin, 1600-tal.
1497. FIGURINER, två stycken, torrlack. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
225. Porträtt av man i älghudskyller och spetskrage.
225. Porträtt av man i älghudskyller och spetskrage.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
296. Melchior de Hondecoeter Hans efterföljd, Stilleben med hönsfåglar.
296. Melchior de Hondecoeter Hans efterföljd, Stilleben med hönsfåglar.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
316. Skyddsängeln.
316. Skyddsängeln.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1438. ASSIETTER, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
1438. ASSIETTER, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
462. KAFFEKANNA, Johan Wilhelm Zimmerman, Stockholm 1797.
462. KAFFEKANNA, Johan Wilhelm Zimmerman, Stockholm 1797.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
46. Carl Fredrik Hill, Figurkomposition med två kvinnor.
46. Carl Fredrik Hill, Figurkomposition med två kvinnor.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
213. Édouard Reynart Tillskriven, Solbelyst gårdsexteriör med pickande höns.
213. Édouard Reynart Tillskriven, Solbelyst gårdsexteriör med pickande höns.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
182. Axel Petersson Döderhultarn, Kofösargrupp.
182. Axel Petersson Döderhultarn, Kofösargrupp.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
301. Jacques Fouquières Hans krets, Bergslandskap med jägare vid vattendrag.
301. Jacques Fouquières Hans krets, Bergslandskap med jägare vid vattendrag.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1095. ETAGERE. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1095. ETAGERE. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
448. DRYCKESKANNA, av Georg Wolf Schmiedhammer, Mitau (verksam 1700-1730 (-31)).
448. DRYCKESKANNA, av Georg Wolf Schmiedhammer, Mitau (verksam 1700-1730 (-31)).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK