Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 556

 
1455 föremål
296. Melchior de Hondecoeter Hans efterföljd, Stilleben med hönsfåglar.
296. Melchior de Hondecoeter Hans efterföljd, Stilleben med hönsfåglar.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
176. Nils Möllerberg, "Vattenhämterska (skuld)".
176. Nils Möllerberg, "Vattenhämterska (skuld)".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1022. KANDELABRAR för sex ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1022. KANDELABRAR för sex ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
1465. VINKANNA, biskvi. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
1465. VINKANNA, biskvi. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1775. SKÅLFAT, porslin. Japan, Arita. Edo, 1800-tal.
1775. SKÅLFAT, porslin. Japan, Arita. Edo, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1430. KAFFESERVIS, 26 delar, porslin. Frankrike, Empire.
1430. KAFFESERVIS, 26 delar, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
908. BORD, av Lars E. Lindell (verksam i Köping 1818-1843).
908. BORD, av Lars E. Lindell (verksam i Köping 1818-1843).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1103. KYRKOSKULPTUR, 1500/1600-tal.
1103. KYRKOSKULPTUR, 1500/1600-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1443. KOPPAR med FAT, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
1443. KOPPAR med FAT, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1441. FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
1441. FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1440. FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
1440. FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
148. Ava de Lagercrantz, Sopranen Greta Torpadie Bratt.
148. Ava de Lagercrantz, Sopranen Greta Torpadie Bratt.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
533. TÅRTSPADE, av Erik Wibeck, Borås 1743.
533. TÅRTSPADE, av Erik Wibeck, Borås 1743.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
452. DRYCKESKANNA, av Petter Lund, Stockholm 1738. Fredrik I:s stil.
452. DRYCKESKANNA, av Petter Lund, Stockholm 1738. Fredrik I:s stil.
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1410. KANINVAS, fajans. Marieberg, daterad 1776.
1410. KANINVAS, fajans. Marieberg, daterad 1776.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1021. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sengustavianska.
1021. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1459. SKÅL, keramik. Song/Yuan dynastin.
1459. SKÅL, keramik. Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
317. Palatsinteriör med figurer.
317. Palatsinteriör med figurer.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
316. Skyddsängeln.
316. Skyddsängeln.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1460. FAT, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
1460. FAT, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1480. VINOFFERKÄRL, brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1480. VINOFFERKÄRL, brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
440. KONFEKTSKÅL, av Hieronymus Schuch, Augsburg (verksam 1644-1683).
440. KONFEKTSKÅL, av Hieronymus Schuch, Augsburg (verksam 1644-1683).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
442. KONFEKTSKÅL på fot, otydlig mästarstämpel, möjligen Dresden 1731.
442. KONFEKTSKÅL på fot, otydlig mästarstämpel, möjligen Dresden 1731.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
134. Olof Sager-Nelson, Sommarnatt.
134. Olof Sager-Nelson, Sommarnatt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
975. TABURETTER, ett par. Sengustavianska.
975. TABURETTER, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
508. BORDSPINGLA, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1828.
508. BORDSPINGLA, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1828.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1432. URNOR, ett par, porslin. Empire. Frankrike.
1432. URNOR, ett par, porslin. Empire. Frankrike.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
506. BORDSPINGLA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1806.
506. BORDSPINGLA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1806.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
507. BORDSPINGLA, av Olof H. Bergström, Uppsala 1817.
507. BORDSPINGLA, av Olof H. Bergström, Uppsala 1817.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1685. KRUKA, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
1685. KRUKA, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1438. ASSIETTER, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
1438. ASSIETTER, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
202. Wright Barker, Ploughing the Fields.
202. Wright Barker, Ploughing the Fields.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
112. Bruno Liljefors, Trutar.
112. Bruno Liljefors, Trutar.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
551. BESTICKUPPSÄTTNING, 46 delar, av Christian Hammer, Stockholm 1840-1869,
551. BESTICKUPPSÄTTNING, 46 delar, av Christian Hammer, Stockholm 1840-1869,
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1683. KENDI, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
1683. KENDI, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
876. BYRÅ. Sengustaviansk.
876. BYRÅ. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1114. SKRIN. Florens 1700-talets slut.
1114. SKRIN. Florens 1700-talets slut.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1476. TEMPELKLOCKA, brons. Ming dynastin (1368-1644).
1476. TEMPELKLOCKA, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
304. Salvator Rosa Hans krets, Italiserande landskap med Petrus martyrium.
304. Salvator Rosa Hans krets, Italiserande landskap med Petrus martyrium.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
981. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
981. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1517. VINOFFERKÄRL, jade. Sen Qing dynasti (1644-1912), med sigillmärke.
1517. VINOFFERKÄRL, jade. Sen Qing dynasti (1644-1912), med sigillmärke.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
63. Olle Hjortzberg, Blomsterstilleben med smörblommor och hundlokor.
63. Olle Hjortzberg, Blomsterstilleben med smörblommor och hundlokor.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
165. Anders Zorn, "Vid Pianot".
165. Anders Zorn, "Vid Pianot".
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
161. Carl Larsson, "Karin och Kersti".
161. Carl Larsson, "Karin och Kersti".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
447. KONFEKTFAT, av Petter Henning, Stockholm 1713. Barock.
447. KONFEKTFAT, av Petter Henning, Stockholm 1713. Barock.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
320. Gaspar de Witte Hans krets, Blixtnedslaget.
320. Gaspar de Witte Hans krets, Blixtnedslaget.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
371. DAVID WILKIE, kopia efter, olja på uppfodrad duk. Bär sign.
371. DAVID WILKIE, kopia efter, olja på uppfodrad duk. Bär sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
545. SKEDAR, 12 st, Nils Petter Kull, Karlshamn 1800.
545. SKEDAR, 12 st, Nils Petter Kull, Karlshamn 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
273. OKÄND KONSTNÄR, olja på koppar, flamländsk skola, 16/1700-tal.
273. OKÄND KONSTNÄR, olja på koppar, flamländsk skola, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
347. Johann Elias Ridinger Tillskrivna, Landskap med jägare.
347. Johann Elias Ridinger Tillskrivna, Landskap med jägare.
Klubbat pris 
185 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1439. GALLERKORG, porslin. "Flora Danica", kungl Dansk, 1900-tal.
1439. GALLERKORG, porslin. "Flora Danica", kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1538. GUANYIN, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1538. GUANYIN, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1691. SKÅL, porslin. 1600-tal.
1691. SKÅL, porslin. 1600-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1709. POKAL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1709. POKAL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1708. SKÅLFAT, VINKOPP samt VAS, porslin. 1600-tal.
1708. SKÅLFAT, VINKOPP samt VAS, porslin. 1600-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1586. FAT, porslin. Japan, 1700-tal.
1586. FAT, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
308. Sjöslag.
308. Sjöslag.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1471. TAKTEGEL, ett par, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
1471. TAKTEGEL, ett par, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1386. SPETSGLAS, två stycken, Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
1386. SPETSGLAS, två stycken, Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
474. SOCKERSKRIN, av Pehr Zethelius, Stockholm 1797. Gustavianskt.
474. SOCKERSKRIN, av Pehr Zethelius, Stockholm 1797. Gustavianskt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
462. KAFFEKANNA, Johan Wilhelm Zimmerman, Stockholm 1797.
462. KAFFEKANNA, Johan Wilhelm Zimmerman, Stockholm 1797.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
479. GRÄDDKANNA, av Johan Wilhelm Zimmerman, Stockholm 1797. Gustaviansk.
479. GRÄDDKANNA, av Johan Wilhelm Zimmerman, Stockholm 1797. Gustaviansk.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
486. LJUSSTAKAR, ett par, Audenarde, Belgien 1773. Rokoko.
486. LJUSSTAKAR, ett par, Audenarde, Belgien 1773. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
869. BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete.
869. BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
88 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
188. Anthonie Christensen, Blomsterstilleben med rosor och rönnbär.
188. Anthonie Christensen, Blomsterstilleben med rosor och rönnbär.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
939. KARMSTOL. Rokoko.
939. KARMSTOL. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
871. BYRÅ. Jonas Hultstens art (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.
871. BYRÅ. Jonas Hultstens art (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
983. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete.
983. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
272. Jungfru Maria med Jesusbarnet, Johannes Döparen och Sankta Katarina.
272. Jungfru Maria med Jesusbarnet, Johannes Döparen och Sankta Katarina.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
46. Carl Fredrik Hill, Figurkomposition med två kvinnor.
46. Carl Fredrik Hill, Figurkomposition med två kvinnor.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
278. Spes (Ultima Dea).
278. Spes (Ultima Dea).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
21. Helmer Osslund, Ångermanälven vid Junsele.
21. Helmer Osslund, Ångermanälven vid Junsele.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
20. Helmer Osslund, Höstdag i Lappland.
20. Helmer Osslund, Höstdag i Lappland.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1757. TERRINFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1757. TERRINFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
552. BESTICKUPPSÄTTNING, 224 delar, W.A. Bolin, Stockholm 1938. "Modell F".
552. BESTICKUPPSÄTTNING, 224 delar, W.A. Bolin, Stockholm 1938. "Modell F".
Klubbat pris 
92 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
292. David Teniers d.y Hans efterföljd, Bygata med samtalande bönder.
292. David Teniers d.y Hans efterföljd, Bygata med samtalande bönder.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
45. Carl Fredrik Hill, Tjur.
45. Carl Fredrik Hill, Tjur.
Klubbat pris 
152 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
285. Onorio Marinari Hans krets, I tankar.
285. Onorio Marinari Hans krets, I tankar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
213. Édouard Reynart Tillskriven, Solbelyst gårdsexteriör med pickande höns.
213. Édouard Reynart Tillskriven, Solbelyst gårdsexteriör med pickande höns.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
516. BÄGARE, av Johann Philipp Schuch I, Augsburg 1695-1700.
516. BÄGARE, av Johann Philipp Schuch I, Augsburg 1695-1700.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
286. Giovanni Lanfranco Tillskriven, Den helige Hieronimus.
286. Giovanni Lanfranco Tillskriven, Den helige Hieronimus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1383. POKALGLAS, England 1700-talets andra hälft.
1383. POKALGLAS, England 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1387. SPETSGLAS, ett par. Sverige, 1700-tal.
1387. SPETSGLAS, ett par. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
399. Jean Francois Clermont Tillskriven, Rastande figurer vis stadens utkant.
399. Jean Francois Clermont Tillskriven, Rastande figurer vis stadens utkant.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
182. Axel Petersson Döderhultarn, Kofösargrupp.
182. Axel Petersson Döderhultarn, Kofösargrupp.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1626. SÅSSNIPOR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1626. SÅSSNIPOR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1449. CREMEKOPPAR med LOCK och FAT, 12 stycken, porslin. Kungl Dansk, 1900-tal.
1449. CREMEKOPPAR med LOCK och FAT, 12 stycken, porslin. Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1613. TALLRIKAR, fyra stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1613. TALLRIKAR, fyra stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1381. BÄGARE med LOCK, Böhmen, 1700/1800-tal.
1381. BÄGARE med LOCK, Böhmen, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
301. Jacques Fouquières Hans krets, Bergslandskap med jägare vid vattendrag.
301. Jacques Fouquières Hans krets, Bergslandskap med jägare vid vattendrag.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK