Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 556

 
1455 föremål
1273. KAROTT med lock och fat, av Gabriel Sontag, Moskva 1791.
1273. KAROTT med lock och fat, av Gabriel Sontag, Moskva 1791.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
504. KAROTTER med LOCK, ett par, av Carl Fredrik Carlman, Stockholm 1894.
504. KAROTTER med LOCK, ett par, av Carl Fredrik Carlman, Stockholm 1894.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1683. KENDI, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
1683. KENDI, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1108. KISTA, sannolikt skråkista. Karolinsk barock omkring år 1700.
1108. KISTA, sannolikt skråkista. Karolinsk barock omkring år 1700.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1523. KLIPPFORMATION, sten. Qing dynastin (1644-1912).
1523. KLIPPFORMATION, sten. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
447. KONFEKTFAT, av Petter Henning, Stockholm 1713. Barock.
447. KONFEKTFAT, av Petter Henning, Stockholm 1713. Barock.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
442. KONFEKTSKÅL på fot, otydlig mästarstämpel, möjligen Dresden 1731.
442. KONFEKTSKÅL på fot, otydlig mästarstämpel, möjligen Dresden 1731.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
440. KONFEKTSKÅL, av Hieronymus Schuch, Augsburg (verksam 1644-1683).
440. KONFEKTSKÅL, av Hieronymus Schuch, Augsburg (verksam 1644-1683).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
441. KONFEKTSKÅL, av Sigmund Bierfreund, Nürnberg 1654-1702. Barock.
441. KONFEKTSKÅL, av Sigmund Bierfreund, Nürnberg 1654-1702. Barock.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
915. KONSOLBORD, ett par. Danmark, 1700-talets slut. Harsdorffs art.
915. KONSOLBORD, ett par. Danmark, 1700-talets slut. Harsdorffs art.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
916. KONSOLBORD, ett par. Stockholmsarbeten omkring 1780. Gustavianska.
916. KONSOLBORD, ett par. Stockholmsarbeten omkring 1780. Gustavianska.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
914. KONSOLBORD. Barock, 1700-talets början.
914. KONSOLBORD. Barock, 1700-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
917. KONSOLBORD. Gustaviansk stil, 1800-tal.
917. KONSOLBORD. Gustaviansk stil, 1800-tal.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
918. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete.
918. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
919. KONSOLBORD. Gustavianskt.
919. KONSOLBORD. Gustavianskt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
920. KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
920. KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1061. KONSOLUR, av Jacob Kock (hovurmakare i Stockholm, verksam 1762-1803). Rokoko.
1061. KONSOLUR, av Jacob Kock (hovurmakare i Stockholm, verksam 1762-1803). Rokoko.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1404. KONSOLVASER, ett par, majolika. Italien, Historismus, 1800-tal.
1404. KONSOLVASER, ett par, majolika. Italien, Historismus, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1401. KOPP med FAT, fajans. Trolien Polen, omkring 1800. Signerad Proskau.
1401. KOPP med FAT, fajans. Trolien Polen, omkring 1800. Signerad Proskau.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1612. KOPP med FAT, vapenporslin.
Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1612. KOPP med FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1443. KOPPAR med FAT, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
1443. KOPPAR med FAT, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1478. KRIGARE, brons. Qing dynastin, 1600-tal.
1478. KRIGARE, brons. Qing dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1699. KRUKA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1699. KRUKA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1454. KRUKA med LOCK, qingbai-typ. Song dynastin (960-1279).
1454. KRUKA med LOCK, qingbai-typ. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1772. KRUKA, porslin. Korea, Choson, 1800-tal.
1772. KRUKA, porslin. Korea, Choson, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1685. KRUKA, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
1685. KRUKA, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1715. KRUKA, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1715. KRUKA, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1581. KRYDDSTÄLL, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1581. KRYDDSTÄLL, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1314. KRÖNINGSBÄGARE. Ryssland 1896.
1314. KRÖNINGSBÄGARE. Ryssland 1896.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1103. KYRKOSKULPTUR, 1500/1600-tal.
1103. KYRKOSKULPTUR, 1500/1600-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1029. Kandelabrar för tre ljus, ett par. Frankrike 1800-tal.
1029. Kandelabrar för tre ljus, ett par. Frankrike 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1251. Karl Ioganovich Rosen, Vinterlandskap.
1251. Karl Ioganovich Rosen, Vinterlandskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
84. Karl Nordström, "Provins, utsikt från klosterterassen".
84. Karl Nordström, "Provins, utsikt från klosterterassen".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
257. Kilian Zoll, "Utmätningsauktion i Småland".
257. Kilian Zoll, "Utmätningsauktion i Småland".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
196. Knut Ander Tillskriven, HUSFÖRHÖR.
196. Knut Ander Tillskriven, HUSFÖRHÖR.
Klubbat pris 
78 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
7. Konrad Simonsson, Sommar, triptyk.
7. Konrad Simonsson, Sommar, triptyk.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1252. Konstantin Egorovich Makowski, Ung dam i spetsmössa med sidenband och blomma.
1252. Konstantin Egorovich Makowski, Ung dam i spetsmössa med sidenband och blomma.
Klubbat pris 
560 000 SEK
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
345. Kurtis.
345. Kurtis.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1256. Kvinna i gul klänning och röd sjal.
1256. Kvinna i gul klänning och röd sjal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1238. Kvinna i vit hatt.
1238. Kvinna i vit hatt.
Klubbat pris 
250 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
419. Kvinnoporträtt, knästycken.
419. Kvinnoporträtt, knästycken.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1288. KÅSA, 11:e Artellen, Moskva 1908-1917.
1288. KÅSA, 11:e Artellen, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1287. KÅSA, 6:e Artellen, Moskva 1908-1917.
1287. KÅSA, 6:e Artellen, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1289. KÅSA, av 20:e Artellen, Moskva 1908-1917.
1289. KÅSA, av 20:e Artellen, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1286. KÅSA, av Ivan Petrovich Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
1286. KÅSA, av Ivan Petrovich Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1284. KÅSA, av icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1908-1917.
1284. KÅSA, av icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1908-1917.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1283. KÅSA, icke identifierad mästare, Minsk 1858.
1283. KÅSA, icke identifierad mästare, Minsk 1858.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 10 000 SEK
1285. KÅSOR, 2 st, icke identifierad mästarstämpel P.L, S:t Petersburg 1880-tal.
1285. KÅSOR, 2 st, icke identifierad mästarstämpel P.L, S:t Petersburg 1880-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1099. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1099. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1014. LJUSKRONA för tolv ljus. Ryssland, omkring år 1900.
1014. LJUSKRONA för tolv ljus. Ryssland, omkring år 1900.
Klubbat pris 
88 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1012. LJUSKRONA, för sex ljus. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
1012. LJUSKRONA, för sex ljus. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1013. LJUSKRONA, för sex ljus. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
1013. LJUSKRONA, för sex ljus. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1010. LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-talets mitt. Barock.
1010. LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-talets mitt. Barock.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1015. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk.
1015. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1011. LJUSKRONOR, för fyra ljus, ett par. Barockstil, omkring 1900.
1011. LJUSKRONOR, för fyra ljus, ett par. Barockstil, omkring 1900.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1016. LJUSRING, för fyra ljus. Sengustaviansk.
1016. LJUSRING, för fyra ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
486. LJUSSTAKAR, ett par, Audenarde, Belgien 1773. Rokoko.
486. LJUSSTAKAR, ett par, Audenarde, Belgien 1773. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
482. LJUSSTAKAR, ett par, Rotterdam 1740-tal.
482. LJUSSTAKAR, ett par, Rotterdam 1740-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
492. LJUSSTAKAR, ett par, av Anders Fornholm, Stockholm 1790. Gustavianska.
492. LJUSSTAKAR, ett par, av Anders Fornholm, Stockholm 1790. Gustavianska.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
484. LJUSSTAKAR, ett par, av Andreas Reutz, Göteborg 1770. Tidig rokoko.
484. LJUSSTAKAR, ett par, av Andreas Reutz, Göteborg 1770. Tidig rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
125 000 - 130 000 SEK
1054. LJUSSTAKAR, ett par, av Fredrik Ahlman, Karlskrona 1785. Rokoko.
1054. LJUSSTAKAR, ett par, av Fredrik Ahlman, Karlskrona 1785. Rokoko.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1052. LJUSSTAKAR, ett par, av Henri Picard, Paris 1800-tal. Barockstil.
1052. LJUSSTAKAR, ett par, av Henri Picard, Paris 1800-tal. Barockstil.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1055. LJUSSTAKAR, ett par, av Jacob Sauer 1786. Gustavianska.
1055. LJUSSTAKAR, ett par, av Jacob Sauer 1786. Gustavianska.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1057. LJUSSTAKAR, ett par, av Johan Anjou, Gävle 1791. Gustavianska.
1057. LJUSSTAKAR, ett par, av Johan Anjou, Gävle 1791. Gustavianska.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
490. LJUSSTAKAR, ett par, av Johan Schröder, Landskrona 1785. Gustavianska.
490. LJUSSTAKAR, ett par, av Johan Schröder, Landskrona 1785. Gustavianska.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
495. LJUSSTAKAR, ett par, av Nils Limnelius, Stockholm 1811. Sengustavianska.
495. LJUSSTAKAR, ett par, av Nils Limnelius, Stockholm 1811. Sengustavianska.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1056. LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Gillman Stockholm 1794. Gustavianska.
1056. LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Gillman Stockholm 1794. Gustavianska.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
493. LJUSSTAKAR, ett par, av Petter Eneroth, Stockholm 1792. Gustavianska.
493. LJUSSTAKAR, ett par, av Petter Eneroth, Stockholm 1792. Gustavianska.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
491. LJUSSTAKAR, ett par, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1789. Gustavianska.
491. LJUSSTAKAR, ett par, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1789. Gustavianska.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
130 000 - 150 000 SEK
494. LJUSSTAKAR, ett par, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1795. Gustavianska.
494. LJUSSTAKAR, ett par, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1795. Gustavianska.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
485. LJUSSTAKAR, ett par, icke identifierad mästare L.F, Mons 1770.
485. LJUSSTAKAR, ett par, icke identifierad mästare L.F, Mons 1770.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1542. LJUSSTAKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1542. LJUSSTAKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1043. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike 1800-talets början. Empire.
1043. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1044. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1044. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1045. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1045. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1039. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1039. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1049. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1049. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1048. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1048. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1046. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1046. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1047. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1047. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1040. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1040. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1041. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1041. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1042. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1042. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1370. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1800-talets början. Empire.
1370. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1371. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1800-talets början. Empire.
1371. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1035. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska.
1035. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris 
25 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1036. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska.
1036. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1037. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska.
1037. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1038. LJUSSTAKAR, ett par. Troligen Sverige, 1800-talets början. Empire.
1038. LJUSSTAKAR, ett par. Troligen Sverige, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?