Nr. | Föremål | Klubbat pris |
809 | ANNA PETRUS, sigillstamp, Firma Svenskt Tenn. | 1 200 SEK |
810 | ANNA PETRUS, vas, "Janushuvud", Firma Svenskt Tenn 1984. | 3 600 SEK |
811 | MARIE-LOUISE IDESTAM-BLOMBERG, schackspel med 32 pjäser, Firma Svenskt Tenn 1930. | 28 000 SEK |
812 | BJÖRN TRÄGÅRDH, möjligen, bordsarmatur, Firma Svenskt Tenn 1930. | Återrop |
813 | ESTRID ERICSON, peruansk brännvinsfisk, Firma Svenskt Tenn. | 8 000 SEK |
814 | ESTRID ERICSON, tillskriven, spegel, Firma Svenskt Tenn. | 6 200 SEK |
815 | JOSEF FRANK. 1885-1967. Akvarell. Signerad JF. | 13 000 SEK |
816 | JOSEF FRANK, ytterfoder, ett par, "Hortus", Firma Svenskt Tenn. | 6 500 SEK |
817 | JOSEF FRANK, tallrikar, 12 st, Firma Svenskt Tenn, Reijmyre och Gullaskruf. | 4 800 SEK |
818 | JOSEF FRANK, fat, 3 st, Firma Svenskt Tenn. | 2 800 SEK |
819 | FIRMA SVENSKT TENN, väggspegel, Stockholm 1959. | 18 000 SEK |
820 | JOSEF FRANK, "Florabyrån", Firma Svenskt Tenn. | 86 000 SEK |
821 | JOSEF FRANK, matbord, Firma Svenskt Tenn. | 8 000 SEK |
822 | JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn 1950-60-tal. | 8 000 SEK |
823 | JOSEF FRANK, pall, Firma Svenskt Tenn. | 4 500 SEK |
824 | JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn. | 28 000 SEK |
825 | JOSEF FRANK, soffa. Firma Svenskt Tenn. | 15 000 SEK |
826 | JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn. | 34 000 SEK |
827 | JOSEF FRANK, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn. | 34 000 SEK |
828 | JOSEF FRANK, bord 1 par, Firma Svenskt Tenn. | 12 000 SEK |
829 | JOSEF FRANK, golvarmaturer, ett par, Firma Svenskt Tenn. | 4 500 SEK |
830 | JOSEF FRANK, golvarmaturer, 1 par, Firma Svenskt Tenn. | 6 500 SEK |
831 | JOSEF FRANK, matbord, Firma Svenskt Tenn. | 15 000 SEK |
832 | JOSEF FRANK, stolar, 4 st, Firma Svenskt Tenn. | 22 000 SEK |
833 | JOSEF FRANK, "Diplomatbordet", Firma Svenskt Tenn. | 15 000 SEK |
834 | ESTRID ERICSON, tillskrivet, skrin på benställning, Firma Svenskt Tenn. | 25 000 SEK |
835 | JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn. | 9 000 SEK |
836 | JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn. | 10 000 SEK |
837 | JOSEF FRANK, golvarmatur, Firma Svenskt Tenn. | 22 000 SEK |
838 | JOSEF FRANK, golvarmaturer, 1 par, Firma Svenskt Tenn. | 5 000 SEK |
839 | JOSEF FRANK, väggarmaturer, 1 par, Firma Svenskt Tenn. | 5 200 SEK |
840 | JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn. | 48 000 SEK |
841 | JOSEF FRANK, "Florabyrån", Firma Svenskt Tenn 1940-tal. | 50 000 SEK |
842 | JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn. | 6 000 SEK |
843 | JOSEF FRANK, bokhylla, Firma Svenskt Tenn. | 17 000 SEK |
844 | JOSEF FRANK, bokhylla, Firma Svenskt Tenn. | 16 500 SEK |
845 | JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn. | 15 000 SEK |
846 | JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn, variant av "Diplomatbordet". | 16 500 SEK |
847 | JOSEF FRANK, serveringsvagn, Firma Svenskt Tenn. | 3 500 SEK |
848 | JOSEF FRANK, satsbord, 3 delar, Firma Svenskt Tenn. | 8 200 SEK |
849 | JOSEF FRANK, byrå, Firma Svenskt Tenn. | 17 000 SEK |
850 | JOSEF FRANK, gardiner, sex fodrade våder, "Tulpan" mot svart botten, Firma Svenskt Tenn. | 10 500 SEK |
851 | JOSEF FRANK, skrivbord, Firma Svenskt Tenn. | 21 000 SEK |
852 | JOSEF FRANK, vägghylla, Firma Svenskt Tenn. | 3 000 SEK |
853 | JOSEF FRANK, vägghylla, Firma Svenskt Tenn. | 3 000 SEK |
854 | JOSEF FRANK, tevagn. Firma Svenskt Tenn. | Återrop |
855 | JOSEF FRANK, pall, Firma Svenskt Tenn. | 5 200 SEK |
856 | JOSEF FRANK, serveringsvagn, Firma Svenskt Tenn. | 3 800 SEK |
858 | JOSEF FRANK, golvarmatur, Firma Svenskt Tenn. | 4 000 SEK |
859 | JOSEF FRANK, golvarmatur, Firma Svenskt Tenn. | 4 200 SEK |
860 | JOSEF FRANK. golvarmatur, Firma Svenskt Tenn. | 3 000 SEK |
861 | JOSEF FRANK, golvarmatur, Firma Svenskt Tenn. | 3 600 SEK |
862 | JOSEF FRANK, matbord, Firma Svenskt Tenn. | 26 000 SEK |
863 | JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn. | 8 000 SEK |
864 | JOSEF FRANK, vägghylla, Firma Svenskt Tenn, 1950-tal. | 2 000 SEK |
865 | JOSEF FRANK, bordsarmatur, Firma Svenskt Tenn. | 6 000 SEK |
866 | JOSEF FRANK, bordsarmatur, Firma Svenskt Tenn. | 3 200 SEK |
867 | JOSEF FRANK, bordsarmatur, Firma Svenskt Tenn. | 4 500 SEK |
868 | JOSEF FRANK, soffbord, "Diplomat", Firma Svenskt Tenn. | 16 500 SEK |
869 | JOSEF FRANK, fåtöljer, ett par, Firma Svenskt Tenn. | 17 000 SEK |
870 | JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn. | 10 000 SEK |
871 | JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn. | 6 500 SEK |
872 | JOSEF FRANK, karmstol, Firma Svenskt Tenn. | 4 000 SEK |
873 | JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn. | 8 800 SEK |
874 | JOSEF FRANK, skrivbord/toilettebord, Firma Svenskt Tenn. | 22 000 SEK |
875 | BRUNO MATHSSON, dagbädd "Paris", Firma Karl Mathsson, Värnamo, sannolikt 1940-tal. | 72 000 SEK |
876 | BRUNO MATHSSON, vilstol "Liggstol nr 36", Firma Karl Mathsson, Värnamo, sannolikt 1940-tal. | 21 000 SEK |
877 | BRUNO MATHSSON, tidskriftsbord, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1978. | 20 000 SEK |
878 | G.A BERG (Gustav Axel Berg), soffbord, 1940-50-tal. | 10 000 SEK |
879 | Gunnar Asplund, spegel, sannolikt utförd vid Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1933-35. | 18 000 SEK |
880 | HANS ASPLUND, fåtölj, Nordiska Kompaniet 1955. | 44 000 SEK |
881 | TORE AHLSÉN, golvarmatur, "Napoleon vid Nilen", sannolikt Nordiska Kompaniet, 1940-tal. | 35 000 SEK |
882 | GLÖSSNER, takarmatur, 1940-tal. | Återrop |
883 | EDWARD WORMLEY, soffa, "New York", version av modell 5316, Ljungs industrier/DUX, Sverige, ca 1959. | 19 500 SEK |
884 | HANS BERGSTRÖM, golvarmaturer, 1 par, Ateljé Lyktan 1940-tal. | 26 000 SEK |
885 | HANS BERGSTRÖM, bordsarmatur, Ateljé Lyktan 1950-tal. | 3 500 SEK |
886 | YNGVE EKSTRÖM, skåp, tudelat, "Krus", Westbergs Möbler AB i Tranås, 1950-tal. | 19 500 SEK |
887 | KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtölj, "Stora Eva" samt bord "Äpplet" ur serien Paradiset för Nordiska Kompaniets "Triva-serie". | 39 000 SEK |
888 | KERSTIN HÖRLIN HOLMQVIST, fåtöljer, ett par "Skrindan". OPE-möbler (Olof Persson). | 11 000 SEK |
889 | AXEL LARSSON, byrå, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors 1950-tal. | 12 000 SEK |
890 | SVEN ENGSTRÖM & GUNNAR MYRSTRAND, fåtölj, "Bågen", Nässjö Stolfabrik, 1950-tal. | 9 000 SEK |
891 | CARL-AXEL ACKING, skåp, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors 1930-tal. | 32 000 SEK |
892 | CARL-AXEL ACKING, stolar, 1 par, "Kastor & Pollux", Svenska Möbelfabrikerna Bodafors 1930-tal. | 11 000 SEK |
893 | CARL-AXEL ACKING, byrå, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1930-tal. | 15 000 SEK |
894 | CARL-AXEL ACKING, skåp, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors 1950-tal. | 8 000 SEK |
895 | CARL-AXEL ACKING, skrivbord, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1950-tal. | 12 000 SEK |
896 | CARL-AXEL ACKING, karmstol, variant av "Tokyo", sannolikt Nordiska Kompaniet- NK, omkring 1960. | 2 500 SEK |
897 | CARL-AXEL ACKING, bord, Nordiska Kompaniet- NK ca 1949-51. | 28 000 SEK |
898 | CARL-AXEL ACKING, fåtöljer, ett par, skinnklädda, DUX ca 1949-51. | 17 000 SEK |
899 | CARL-AXEL ACKING, taburett, sannolikt G. Åhmans Möbelfabrik, Åhus, 1950-60-tal. | 12 000 SEK |
900 | CARL-AXEL ACKING, taburett, sannolikt Svenska Möbelfabrikerna Bodafors 1950-60-tal. | 11 000 SEK |
901 | CARL-AXEL ACKING, bord, sannolikt Åhmans Möbelfabrik 1950-60-tal. | 7 000 SEK |
902 | CARL-AXEL ACKING, vägglampor, 1 par sannolikt G Åhmans Möbelfabrik, 1960-tal. | 8 500 SEK |
903 | CARL-AXEL ACKING, tygvåder, 2 st, "Sigill 3" Nordiska Kompaniet, 1950-60-tal. | 4 000 SEK |
904 | CARL-AXEL ACKING, lampor, 2 st, prototyper för Gärsnäs 1985. | 3 200 SEK |
905 | CARL-AXEL ACKING, karmstolar, 6 st, "Tokyo" sannolikt av Nordiska Kompaniet, - NK, ca 1960. | Återrop |
906 | CARL-AXEL ACKING, dubbelskål, alm. | 11 500 SEK |
907 | CARL-AXEL ACKING, fat/bricka, | 700 SEK |
908 | STIG LINDBERG, vas, Gustavsbergs Studio, 1958-59. | 3 500 SEK |
909 | Christian Berg, "Pinjestammar tre, VI", | 15 500 SEK |