Nr. | Föremål | Klubbat pris |
710 | Ulrik Samuelson, Utan titel (ur "Blick stilla"). | 120 000 SEK |
711 | Olle Kåks, Utan titel. | 23 000 SEK |
712 | Olle Kåks, Vitsippor. | 14 000 SEK |
713 | Hans Viksten, "Liv och löv". | 9 000 SEK |
714 | Harald Lyth, "Tanger". | 23 000 SEK |
715 | PG Thelander, "Cube-potato". | 18 000 SEK |
716 | Per Olof Ultvedt, UTAN TITEL. | Återrop |
717 | Elis Eriksson, "Händelse". | 20 000 SEK |
718 | Lena Svedberg, Högpartiet. | 21 000 SEK |
719 | PUSS. | Återrop |
720 | Elis Eriksson, "EN BUDBÄRARE, 74". | 15 000 SEK |
721 | Marie-Louise Ekman, Utan titel. | 9 000 SEK |
722 | Lars Hillersberg, Utan titel. | Återrop |
723 | Marie-Louise Ekman, "Tittut". | 7 000 SEK |
724 | Lars Hillersberg, "För Sverige ur tiden, 1968", "Hommage, 1968", "Bröderna Victor, 1965", "Frihetsgudinnan 11 september". | 6 400 SEK |
725 | Carl Magnus, "Bacilljävel". | 3 800 SEK |
726 | John-E Franzén, "Pekfinget". | 26 000 SEK |
727 | Roj Friberg, Utan titel. | 3 000 SEK |
728 | Carsten Regild, LIV? ELLER!. | Återrop |
729 | Roj Friberg, Utan titel. | 10 500 SEK |
730 | John-E Franzén, Självporträtt. | 11 000 SEK |
731 | John-E Franzén, "Vårkänning". | 38 000 SEK |
732 | Peter Frie, Landskap från Öland. | 24 000 SEK |
733 | Roj Friberg, "Dubbelberg". | 12 000 SEK |
734 | Bram Bogart, "Geelpuntgeel". | 30 000 SEK |
735 | Ola Billgren, Utan titel. | 98 000 SEK |
736 | Ulrik Samuelson, Utan titel. | 82 000 SEK |
737 | Rainer Fetting, "Two dogs". | Återrop |
738 | José Gamarra, "Forêt". | 24 000 SEK |
739 | Andrei Roiter, "My family album". | 10 000 SEK |
740 | Milan Kunc, UTAN TITEL. | 7 000 SEK |
741 | Robert Indiana, "CHOSEN LOVE". | Återrop |
742 | Arman (Armand Pierre Fernandez), Färgtuber i gult. | 250 000 SEK |
743 | Arman (Armand Pierre Fernandez), Accumulation de rouages d´horlogerie. | Återrop |
744 | Arman (Armand Pierre Fernandez), Accumulation de Rouages Temps II. | 14 000 SEK |
745 | Arman (Armand Pierre Fernandez), Les Amantes. | 7 500 SEK |
746 | Arman (Armand Pierre Fernandez), Violins. | 27 000 SEK |
747 | EMILE GALLÉ, satsbord, 4 delar, Nancy, Frankrike, jugend. | 30 000 SEK |
748 | HENRY FUGERE (1872-1944), skulptur, Frankrike, jugend. | 9 500 SEK |
749 | LOUIS COMFORT TIFFANY, golvarmatur, USA, jugend. | 35 000 SEK |
750 | GUSTAV GURSCHNER, vas, Wien, Österrike, jugend. | 26 000 SEK |
751 | HANS GÜNTHER REINSTEIN, möbelgrupp, 4 delar, Tyskland eller Österrike. | 40 000 SEK |
752 | WÜRTTEMBERGISCHE METALLWARENFABRIK, (WMF), kandelabrar för tre ljus, 1 par, Tyskland, jugend. | 12 000 SEK |
753 | OKÄND FORMGIVARE, fåtöljer, 1 par, i Poul Follots art, Frankrike 1920-30-tal. | 6 000 SEK |
754 | OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, jugend. | 8 000 SEK |
755 | HARALD SÖRENSEN-RINGI, vas, AB Hugo Elmqvist gjuteri, Stockholm 1904. | 2 500 SEK |
756 | HUGO ELMQVIST, bordsarmatur, Stockholm, jugend. | 19 000 SEK |
757 | AXEL GUTE, bokstöd, ett par, 1919. | 14 500 SEK |
758 | AXEL GUTE, bordsarmatur, 1920-tal. | 7 000 SEK |
759 | OKÄND FORMGIVARE, skrivbord, Sverige jugend. | 8 000 SEK |
760 | RAGNAR ÖSTBERG, karmstolar, 1 par, Sverige ca 1907. | 40 000 SEK |
761 | ANNA PETRUS, brickbord, Sverige 1920-talets början. | 860 000 SEK |
762 | ANNA PETRUS, bricka, tenn, utförd i egen verkstad 1920-tal. | 18 500 SEK |
763 | ANNA PETRUS, trädgårdsurnor, ett par.
"Blomkruka nr 1", Näfveqvarns Bruk. | 42 000 SEK |
764 | TORE STRINDBERG (1882-1968), 32 schackpjäser, gjutna av Herman Bergman i Stockholm. | 9 500 SEK |
765 | SYLVIA STAWE, vas samt tre ljusstakar, C.G Hallberg, Stockholm 1933. | 8 000 SEK |
766 | IVAR JOHNSSON, trädgårdsurnor, ett par, "Faunurnan", Näfveqvarns Bruk. | 9 400 SEK |
767 | FOLKE BENSOW, "Parkbänk n:r 2", Näfveqvarns Bruk. | 8 000 SEK |
768 | CARL HÖRVIK, bord, NKs verkstäder i Nyköping, ca 1928. | 115 000 SEK |
769 | EDWARD HALD, tillskriven, ljuskrona, Sverige 1920-tal. | 63 000 SEK |
770 | EDWARD HALD, tillskriven, ljuskrona, Sverige 1920-tal. | 42 000 SEK |
771 | OKÄND FORMGIVARE, byrå, sannolikt Sverige 1920-tal. | 5 500 SEK |
772 | AXEL LARSSON, sannolikt, sekretär, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1930-tal. | 15 000 SEK |
773 | ATELIER TORNDAHL, takarmatur, Perstorp 1920-30-tal. | 8 000 SEK |
774 | FOLKE BENSOW, "Parkbänk n:r 2", 1 par, Näfveqvarns bruk. | 29 000 SEK |
775 | FOLKE BENSOW, parksoffa, "Trädgårdsmöbeln Näfveqvarn n:r 3", Näfveqvarns Bruk. | 21 000 SEK |
776 | ELIS BERGH, takarmatur, C.G Hallberg, Stockholm 1920-tal. | 11 000 SEK |
777 | TURE RYBERG Byrå, trelådig, sannolikt utförd hos J. E. Blomqvist Möbelfabrik, Uppsala 1920-30-tal. | Återrop |
778 | AXEL-EINAR HJORTH, fåtölj, Nordiska Kompaniet 1929. | 58 000 SEK |
779 | AXEL-EINAR HJORTH, bord, "Typenko", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 24 000 SEK |
780 | AXEL-EINAR HJORTH, bokhylla "Typenko", Nordiska Kompaniet 1934. | 60 000 SEK |
781 | AXEL-EINAR HJORTH, 6 stolar, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 62 000 SEK |
781A | AXEL-EINAR HJORTH, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet - NK 1930-tal. | 25 000 SEK |
782 | AXEL-EINAR HJORTH, vitrinskåp, tudelat, "Roma", Nordiska Kompaniet 1920-30-tal. | 12 000 SEK |
783 | AXEL-EINAR HJORTH, fåtöljer, 1 par, Bodafors sent 1920-tal. | 17 000 SEK |
784 | OKÄND FORMGIVARE, biblioteksbord, sannolikt Sverige 1920-tal. | 8 000 SEK |
785 | FÅTÖLJER, ett par, Elias Barup, sannolikt "Den Spanska Möbeln", Gärsnäs 1920-30-tal. | Återrop |
786 | OKÄND FORMGIVARE, bord, Sverige 1930-tal. | 7 500 SEK |
787 | OKÄND FORMGIVARE, byrå och spegel, Sverige 1920-30-tal. | 10 000 SEK |
788 | DAVID ROSEN, sekretär, Georg Rymans Verkstäder, Stockholm ca 1933. | 30 000 SEK |
789 | OTTO WRETLING, bord, "Idealbordet", Umeå, 1930-tal. | 25 000 SEK |
790 | BIRGER EKMAN Plafond, Mjölby Intarsia, 1938. | Återrop |
791 | BORD, Otto Schultz, Boet, Göteborg 1930-tal. | Återrop |
792 | NILS ÖFVERMAN, bord, Nordiska Kompaniet 1931. | 3 000 SEK |
793 | FOLKE BENSOW, parksoffor, 1 par, "Trädgårdsmöbeln Näfveqvarn n:r 3", Näfveqvarns Bruk. | 40 000 SEK |
794 | CARL MALMSTEN, sannolikt, salongsbord "Marieberg", Nordiska Kompaniet 1931. | 3 000 SEK |
795 | CARL MALMSTEN, kista, utförd av konstsnickare Sven Granlund, ca 1932. | 34 000 SEK |
796 | CARL MALMSTEN, skrivbord, "Ståndare". | 41 500 SEK |
797 | CARL MALMSTEN, "Haga", stolar, 4 st, karmstolar, 2 st, Nordiska Kompaniet, 1920-tal. | 8 000 SEK |
798 | CARL MALMSTEN, sideboard, "Haga", Nordiska Kompaniet ca 1928. | 1 500 SEK |
799 | CARL MALMSTEN, skåp "Haga", Nordiska Kompaniet, ca 1924. | 2 500 SEK |
800 | CARL MALMSTEN, satsbord, 3 delar, "Släden". | 12 500 SEK |
801 | CARL MALMSTEN, satsbord, 3 delar, "Släden". | 9 500 SEK |
802 | CARL MALMSTEN, skåp "Husmorslyan".
Målat av Liselotte Malmsten. | 40 000 SEK |
803 | CARL MALMSTEN, skåp, "Stigberget". | 70 000 SEK |
804 | CARL MALMSTEN, hängskåp för hörn, 1951. | 9 500 SEK |
805 | NILS FOUGSTEDT, satsbord, 3 delar, Firma Svenskt Tenn 1929. | 130 000 SEK |
806 | ANNA PETRUS, bokstöd, 1 par, Firma Svenskt Tenn 1928. | 17 000 SEK |
807 | ANNA PETRUS, cigarrburk, Firma Svenskt Tenn 1929. | 20 000 SEK |
808 | ESTRID ERICSON, tillskriven, sigillstamp, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1940-50-tal. | 5 200 SEK |