Nr. | Föremål | Klubbat pris |
890 | STOLAR, sex stycken. Gustavianska. | 28 000 SEK |
891 | KLISMOSSTOL. Omkring år 1800. | 50 000 SEK |
892 | STOLAR, sex stycken, av av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska. | 32 000 SEK |
893 | STOLAR, sex stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten. | 37 000 SEK |
894 | STOLAR, fyra stycken. Sengustavianska. | 17 000 SEK |
895 | STOLAR, fem stycken. Sengustavianska. | 18 000 SEK |
896 | KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska. | 14 000 SEK |
897 | STOLAR, tolv stycken samt KARMSTOLAR, ett par. England, ca 1830. Regency. | 68 000 SEK |
898 | TABURETTER, ett par. Gustavianska. | 7 000 SEK |
899 | TABURETTER, ett par. Gustavianska. | 7 000 SEK |
900 | TABURETTER, ett par. Gustavianska. | 11 000 SEK |
901 | Taburetter, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustavianska. | 12 000 SEK |
902 | TABURETTER, ett par. Sengustavianska. | 10 000 SEK |
903 | TABURETTER, ett par. Gustavianska. | 32 000 SEK |
904 | TABURETTER, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800 ). Gustavianska. | 18 000 SEK |
905 | TABURETTER, ett par. Sengustavianska. | 14 500 SEK |
906 | TABURETTER, ett par. Sengustavianska. | 13 000 SEK |
907 | TABURETTER, ett par. Sengustavianska. | 14 500 SEK |
908 | TABURETTER, fyra stycken. Sengustavianska. | 20 000 SEK |
909 | BANKETT, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk. | 17 000 SEK |
910 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 25 000 SEK |
911 | SPEGEL, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781). Rokoko. | 23 000 SEK |
912 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 42 000 SEK |
913 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 33 000 SEK |
914 | SPEGEL. Tidigt gustavianskt stockholmsarbete. | 30 000 SEK |
915 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1756-1799). Transition. | 40 000 SEK |
916 | SPEGEL. Gustaviansk. | 21 000 SEK |
917 | SPEGEL, av Carl Gustaf Fyrwald (spegelmakare i Stockholm, verksam 1774-1816). Gustaviansk. | 28 000 SEK |
918 | SPEGEL. Gustaviansk. | 22 000 SEK |
919 | SPEGEL. Gustaviansk. | 50 000 SEK |
920 | SPEGEL. Gustaviansk. | 24 000 SEK |
921 | SPEGEL. Gustaviansk. | 23 000 SEK |
922 | SPEGEL. Sengustaviansk. | 18 000 SEK |
923 | SPEGEL. Danmark, 1700-talets slut. | 11 500 SEK |
924 | SPEGELVÄGGFÄLT. Louis XVI-stil, omkring år 1900. | 22 000 SEK |
925 | SPEGELLAMPETT, för ett ljus. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 41 000 SEK |
926 | SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Gustavianska. | 98 000 SEK |
927 | SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Italien 1700-tal. | Återrop |
928 | APPLIQUER, för två ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV. | 70 000 SEK |
929 | APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil. | 76 000 SEK |
930 | LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk. | 34 000 SEK |
931 | LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk. | 66 000 SEK |
932 | LJUSKRONA, för åtta ljus. Sengustaviansk. | Återrop |
934 | LJUSKRONA, för åtta ljus. Tyskland, omkring år 1800. | 110 000 SEK |
935 | Ljuskrona, för tretton ljus. Karl Johan, 1800-talets andra fjärdedel. | 105 000 SEK |
936 | LJUSKRONA, för nio ljus. Karl-Johan, 1800-talets andra fjärdedel. | 60 000 SEK |
937 | LJUSKRONA, för åtta ljus. Karl Johan,
1800-talets andra fjärdedel. | 24 000 SEK |
938 | AMPEL, för tolv ljus. Empire/Empirestil. | 52 000 SEK |
939 | AMPEL, för fyra ljus. Empire, 1800-talets början. | 17 000 SEK |
940 | AMPEL, för tre ljus. Sengustaviansk. | Återrop |
941 | AMPEL, för fyra ljus. Empire, 1800-talets början. | 25 000 SEK |
942 | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Sengustavianska. | 17 500 SEK |
943 | KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Empire, 1800-talets början. | 100 000 SEK |
944 | KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 50 000 SEK |
945 | KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Empire, 1800-talets början. | 44 000 SEK |
946 | KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Senempire, 1800-talets början. | 28 000 SEK |
947 | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 29 000 SEK |
948 | KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 29 000 SEK |
949 | KANDELABRAR, för tre ljus. Louis XVI-stil, 1800-tal. | Återrop |
950 | LJUSSTAKAR, ett par, av Olof Andersson Winberg (verksam i Göteborg 1745-67). Senbarock. | 22 000 SEK |
951 | LJUSSTAKAR, ett par, av Nicolas Lake, Vänersborg, 1756. Rokoko. | 26 000 SEK |
952 | LJUSSTAKAR, ett par, av Samuel Weigang Stockholm 1785. Gustavianska. | 28 000 SEK |
953 | LJUSSTAKAR, ett par. Gustavianska. | 24 000 SEK |
954 | LJUSSTAKAR, ett par. Gustavianska. | 11 500 SEK |
955 | LJUSSTAKAR, ett par. Gustavianska. | 3 000 SEK |
956 | LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska. | 27 000 SEK |
957 | LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk. | 20 000 SEK |
958 | LÄSLAMPOR, för ett ljus, ett par. Sengustavianska. | 26 000 SEK |
959 | LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk. | 18 500 SEK |
960 | LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk. | 7 500 SEK |
961 | LJUSSTAKAR, ett par. Louis XVI. | 27 000 SEK |
962 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 25 000 SEK |
963 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 19 500 SEK |
964 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 19 000 SEK |
965 | LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början. | 17 000 SEK |
966 | LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början. | 6 000 SEK |
967 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 9 000 SEK |
968 | LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början. | 9 000 SEK |
969 | LJUSSTAKAR, ett par. Möjligen Italien, 1800-tal. Empire. | 14 500 SEK |
970 | LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början. | 33 000 SEK |
971 | GOLVUR. England, 1700-talets andra hälft. "Edw. Cockey Warminster". | 48 000 SEK |
972 | GOLVUR, av John Breakenrig, Edinburgh (verksam 1767-1800). | Återrop |
973 | VÄGGPENDYL, av Nils Berg (verksam i Stockholm 1751-1794). Gustaviansk. | 20 000 SEK |
974 | VÄGGPENDYL, av Johan Nyberg, urmakare i Stockholm 1787-1801. Gustaviansk. | 27 000 SEK |
975 | VÄGGPENDYL. Schweiz, 1700-talets slut. | 31 000 SEK |
976 | VÄGGPENDYL. Gustaviansk. | 14 500 SEK |
977 | KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets första hälft. | Återrop |
978 | KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets början. | 31 000 SEK |
979 | KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets första hälft. | 37 000 SEK |
980 | KONSOLUR. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko. | 48 000 SEK |
981 | BIBLIOTEKSUR. London, 1700-tal. | 46 000 SEK |
982 | BIBLIOTEKSUR. Colin Salmon, London, 1700-talets slut. | 23 000 SEK |
983 | BORDSPENDYL, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84). Rokoko. | 44 000 SEK |
984 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 92 000 SEK |
985 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 22 000 SEK |
986 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 28 000 SEK |
987 | BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början. | 125 000 SEK |
988 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 25 000 SEK |
989 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 24 000 SEK |
990 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 24 000 SEK |