Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 554

 
1554 föremål
1352. TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1352. TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1228. TEKANNA med LOCK, porslin. Meissen, 1700-tal.
1228. TEKANNA med LOCK, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1378. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1378. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
449. TEKANNA och FAT, av Mathias Möller, Köpenhamn 1747. Kontrollör P.N von Haven.
449. TEKANNA och FAT, av Mathias Möller, Köpenhamn 1747. Kontrollör P.N von Haven.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
453. TEKANNA, av Arvid Floberg, Stockholm 1795. Gustaviansk.
453. TEKANNA, av Arvid Floberg, Stockholm 1795. Gustaviansk.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1521. TEKANNA, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1521. TEKANNA, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1262. TEKANNOR, två stycken, jasperware. Wedgwood, England.
1262. TEKANNOR, två stycken, jasperware. Wedgwood, England.
Klubbat pris 
2 900 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
458. TEKÖK, av Adolf Zethelius, Stockholm 1833. Empire.
458. TEKÖK, av Adolf Zethelius, Stockholm 1833. Empire.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1012. TERRIN MED LOCK OCH FAT, av Martin Gustaf Moberg, Jönköping 1780-tal.
1012. TERRIN MED LOCK OCH FAT, av Martin Gustaf Moberg, Jönköping 1780-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1013. TERRIN MED LOCK, tenn, Gudmund Östling, Vimmerby, rokoko, 1763.
1013. TERRIN MED LOCK, tenn, Gudmund Östling, Vimmerby, rokoko, 1763.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1542. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1542. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1383. TERRIN med LOCK samt FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1383. TERRIN med LOCK samt FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1215. TERRIN med LOCK, fajans. Frankrike, 1700-tal.
1215. TERRIN med LOCK, fajans. Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1394. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1394. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1421. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1421. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1538. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1538. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1404. TERRIN med LOCK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95) ca 1746.
1404. TERRIN med LOCK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95) ca 1746.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1533. TERRINER med LOCK, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1533. TERRINER med LOCK, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1305. TESERVIS, fem delar, silver. Luen-Wo, Shanghai, ca 1875-1925.
1305. TESERVIS, fem delar, silver. Luen-Wo, Shanghai, ca 1875-1925.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
459. TESERVIS, tre delar, märkt Garrards Panton Street London, 1884.
459. TESERVIS, tre delar, märkt Garrards Panton Street London, 1884.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
813. TIDNINGSSTÄLL, sk Canterbury.
England, 1800-tal.
813. TIDNINGSSTÄLL, sk Canterbury. England, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1039. TOILETTESPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
1039. TOILETTESPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1494. TRUMPETVASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1494. TRUMPETVASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1143. TSCHARKA, av Ivan Mickaelov, Moskva 1774.
1143. TSCHARKA, av Ivan Mickaelov, Moskva 1774.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1151. TSCHARKA, sannolikt av Fyed Ruch, S:t Petersburg 1899-1908.
1151. TSCHARKA, sannolikt av Fyed Ruch, S:t Petersburg 1899-1908.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1222. TVÄTTFAT och KANNA, fajans. 1700-tal.
1222. TVÄTTFAT och KANNA, fajans. 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
164. Tore Strindberg, Diana på hind.
164. Tore Strindberg, Diana på hind.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1026. UPPSATSSKÅL. 1800-talets andra hälft.
1026. UPPSATSSKÅL. 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1496. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1496. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1330. URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-talets mitt.
1330. URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-talets mitt.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1329. URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-talets mitt.
1329. URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-talets mitt.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1348. URNA, porslin. Japan, Arita, Edo ca 1670-90.
1348. URNA, porslin. Japan, Arita, Edo ca 1670-90.
Klubbat pris 
82 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1493. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1493. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1333. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1333. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1023. URNA/LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1023. URNA/LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1255. URNOR, ett par, porslin. Empire.
1255. URNOR, ett par, porslin. Empire.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1366. VAS med LOCK, chun, junyao, Qianlong (1736-95), Guangdong.
1366. VAS med LOCK, chun, junyao, Qianlong (1736-95), Guangdong.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1343. VAS med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1343. VAS med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1299. VAS, cloisonné. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1299. VAS, cloisonné. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
74 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1335. VAS, emalj på biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1335. VAS, emalj på biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1280. VAS, keramik. Longquan, 13/1400-tal,
1280. VAS, keramik. Longquan, 13/1400-tal,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1325. VAS, pekingglas. Kina, 1900-tal, med Qianlongs märke.
1325. VAS, pekingglas. Kina, 1900-tal, med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1373. VAS, porslin, bronsmonterad. Qing dynastin (1644-1912).
1373. VAS, porslin, bronsmonterad. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1346. VAS, porslin. Japan, 1600-talets andra hälft.
1346. VAS, porslin. Japan, 1600-talets andra hälft.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1455. VAS, porslin. Kina, 1900-tal. Med Yongzhengs märke i underglasyrblått.
1455. VAS, porslin. Kina, 1900-tal. Med Yongzhengs märke i underglasyrblått.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1549. VAS, porslin. Korea, Choson, 1800-tal.
1549. VAS, porslin. Korea, Choson, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1435. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med Qianlongs märke.
1435. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1508. VAS, porslin. Qing dynastin, 17/1800-tal.
1508. VAS, porslin. Qing dynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1377. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal med Qianongs sigillmärke.
1377. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal med Qianongs sigillmärke.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1511. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1511. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1509. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1509. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1487. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1487. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1437. VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
1437. VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1367. VAS, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1367. VAS, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1369. VAS, porslin. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1369. VAS, porslin. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1368. VAS, porslin. Qing dynastin.
1368. VAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1371. VAS, porslin. Qing dynastin.
1371. VAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1548. VAS, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1548. VAS, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1452. VAS, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1452. VAS, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1449. VAS, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1449. VAS, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1454. VAS, porslin. Sen Qing dynasti.
1454. VAS, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1453. VAS, porslin. Sen Qing dynasti.
1453. VAS, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1306. VAS, silver. Japan, 1900-talets första hälft. Signerad.
1306. VAS, silver. Japan, 1900-talets första hälft. Signerad.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1173. VAS. Ryssland, 1800-talets mitt.
1173. VAS. Ryssland, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1303. VASER med LOCK, ett par, cloisonné. Sen Qing dynasti.
1303. VASER med LOCK, ett par, cloisonné. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1401. VASER, ett par, porslin och brons. Troligen Samson.
1401. VASER, ett par, porslin och brons. Troligen Samson.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1344. VASER, ett par, porslin. Kangxistil.
1344. VASER, ett par, porslin. Kangxistil.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1446. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1446. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1502. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1502. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1374. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke i rött.
1374. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke i rött.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1372. VASER, tre stycken, porslin. Qing dynastin.
1372. VASER, tre stycken, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1513. VASER, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1513. VASER, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1512. VASER, två stycken, snarlika, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1512. VASER, två stycken, snarlika, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1283. VATTEN/VINKANNA, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
1283. VATTEN/VINKANNA, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1002. VATTENBEHÅLLARE. 1700-tal.
1002. VATTENBEHÅLLARE. 1700-tal.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1359. VATTENDROPPARE, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1359. VATTENDROPPARE, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1504. VATTENDROPPARE, tre stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1504. VATTENDROPPARE, tre stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1434. VIKSKÄRM, åtta delar, porslin och trä. Qing dynastin, omkring 1800.
1434. VIKSKÄRM, åtta delar, porslin och trä. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1320. VINBÄGARE, jade. Qing dynastin, troligen Qianlong (1736-95).
1320. VINBÄGARE, jade. Qing dynastin, troligen Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1201. VINGLAS, 13 st, 1800-talets första hälft.
1201. VINGLAS, 13 st, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
10 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1195. VINGLAS, Kungsholms glasbruk, graverat Steninge och daterat 1705.
1195. VINGLAS, Kungsholms glasbruk, graverat Steninge och daterat 1705.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1199. VINGLAS, Sverige 1700-tal.
1199. VINGLAS, Sverige 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1193. VINGLAS, ett par. England, 1700-tal.
1193. VINGLAS, ett par. England, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1192. VINGLAS, tre stycken, olika. England, 1700-tal.
1192. VINGLAS, tre stycken, olika. England, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1322. VINKOPP, moon jade. Qing dynastin, 1800-tal.
1322. VINKOPP, moon jade. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1243. VINKYLARE, ett par, porslin. Berlin, 1800-tal.
1243. VINKYLARE, ett par, porslin. Berlin, 1800-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1420. VINKYLARE, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1420. VINKYLARE, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
1384. VINKYLARE, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1384. VINKYLARE, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1244. VINKYLARE, porslin. Berlin, 1825.
1244. VINKYLARE, porslin. Berlin, 1825.
Klubbat pris 
175 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1477. Vas, porslin. Transition, 1600-tal.
1477. Vas, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK