BIBLIOTEKSUR. Colin Salmon, London, 1700-talets slut.
Fanerat med valnöt. Beslag av förgylld mässing. Rak form på akantusfötter. Uppsvängt krön med facklor. Dekor av ansiktsmaskaroner och blomstergirlander. Höjd 62, bredd 39 cm. Pendel, nyckel och vev medföljer.
Smärre fanerskador och lagningar.
×
Logga in
Kunde inte logga in