68
73875

Gustaf Rydberg

(Sverige, 1835-1933)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Gustaf Rydberg
(Sverige, 1835-1933)

"Nätutläggning på Ringsjön"

Signerad G Rydberg och daterad 1914. Duk 27,5 x 41,5 cm.

Proveniens

Tidigare i Direktör L. W. Malmquists samlingar, Malmö.
Familjen Gorthon, Helsingborg.

Helge Kjellin, "Beskrivande katalog över Gustav Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar", SAK, 1925, upptagen som kat nr 655, sid 118.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

741. Émile Gilioli, "Fleur jaune".
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
Aktuellt bud:
26 000 SEK