"Nätutläggning på Ringsjön"
Signerad G Rydberg och daterad 1914. Duk 27,5 x 41,5 cm.
Tidigare i Direktör L. W. Malmquists samlingar, Malmö.
Familjen Gorthon, Helsingborg.
Helge Kjellin, "Beskrivande katalog över Gustav Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar", SAK, 1925, upptagen som kat nr 655, sid 118.