Lackerad. Beslag i mässingsfärgad metall. Med etiketter från Svenska Amerikalinjen. Hänklar i läder. Målad insida med lådor och galgar. Längd 102 cm, bredd 56 cm, höjd 59 cm.
Bruksslitage, ställvis hårdare. Skador. Senare målning invändigt. Rost. Bucklor. Viss odör invändigt. Nycklar saknas.