RESEKOFFERT, Newark Trunk Co, USA, 1900-talets första hälft.

Lackerad. Beslag i mässingsfärgad metall. Med etiketter från Svenska Amerikalinjen. Hänklar i läder. Målad insida med lådor och galgar. Längd 102 cm, bredd 56 cm, höjd 59 cm.

Bruksslitage, ställvis hårdare. Skador. Senare målning invändigt. Rost. Bucklor. Viss odör invändigt. Nycklar saknas.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed