Nro | Esine | Vasarahinta |
102 | PG Thelander, "7 etsningar 1975". | 16 000 SEK |
103 | GOLVLAMPA, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. | 4 200 SEK |
104 | BARNSTOLAR, 4 st. Paul Kjaerholm. "PK-1", E Kold Christensen, Danmark 1950-60-tal. | 9 800 SEK |
105 | SOFFBORD, "Birka". A E Hjort, Nordiska Kompaniet 1935. | Ei myyty |
106 | VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. | 500 SEK |
107 | GOLVLAMPA, Alvar Aalto, Artek OY, Finland
modell A809. | 34 000 SEK |
108 | BRICKA. | 4 600 SEK |
109 | Agnes Börjesson, Kvinna i sydländsk dräkt. | Ei myyty |
110 | Olle Hjortzberg, Stilleben med rosor. | 8 500 SEK |
111 | SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 5 500 SEK |
112 | STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 3 000 SEK |
113 | SMÖRSNÄCKA, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 1 100 SEK |
114 | COLLIERLÅS med boutonpärlor och rosenslipade diamanter. | 2 200 SEK |
115 | TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 1 200 SEK |
116 | DUK och SERVIETTER, 12 st. Linne. 1900-tal. Duken ca 228,5x181 cm, servietterna ca 67x65,5 cm vardera. | 3 200 SEK |
117 | BRICKA, mässing. | 1 800 SEK |
118 | GRÄDDSNÄCKA, Jonas Aspelin, Ystad 1775. | 8 000 SEK |
119 | Anders Zorn, "Gärdesgård". | 5 800 SEK |
120 | "Whitley Sands". | 36 000 SEK |
121 | Ragnar Person Bygatan | 22 000 SEK |
122 | STOLAR, tolv stycken. Gustaviansk stil. | 22 000 SEK |
123 | LJUSKRONA, för 18 ljuspunkter. Maria Theresia-stil. | 16 000 SEK |
124 | LJUSKRONA, för tolv ljus. Oskariansk. | 26 000 SEK |
125 | SKÅP. Senbarock. | Ei myyty |
126 | FÄLLBORD. Omkring 1800. | 3 200 SEK |
127 | SPEGEL. Sengustaviansk. | 8 000 SEK |
128 | KARMSTOLAR, ett par. Gustavianskt herrgårdssnickeri, 1800-tal. | 15 000 SEK |
129 | Carl Johansson, Solig höstdag vid insjö. | 8 200 SEK |
130 | Pelle Åberg, Interiör med cellospelande man. | 6 200 SEK |
131 | Carl Johansson, Sillre, Medelpad. | 10 000 SEK |
132 | SKÅP. 1800-tal. | 8 500 SEK |
133 | Edvard Perséus, Judith med Holofernes huvud. | Ei myyty |
134 | LJUSKRONA, för sex ljus. Louis XVI-stil, delvis äldre delar. | 25 000 SEK |
135 | LJUSKRONA, för sex ljus. Gustaviansk stil. | 6 000 SEK |
136 | BORD. England 1700-tal. | Ei myyty |
137 | MATBORD. Regencystil. | 9 000 SEK |
138 | SPELBORD. 1800-tal. | 6 000 SEK |
139 | SALONGSBORD. Karl Johan. | Ei myyty |
140 | Carl Skånberg Tillskriven, Från Venedig. | 12 000 SEK |
141 | LJUSSTAKAR, ett par, silver, Niklas Ramberg, Lund 1829. Empire. | 5 500 SEK |
142 | DRYCKESKANNA, silver, K. Andersson, Stockholm 1921. | 7 500 SEK |
143 | Josef Albers, "Formulation: Articulation" (Portfolio II Folder 32). | Ei myyty |
144 | SPELBORD. Sengustavianskt. | Ei myyty |
145 | MATBORD. 1800-tal. | 6 000 SEK |
146 | SPELBORD. Sengustavianskt. | 4 000 SEK |
147 | POTTSKÅP. Sengustavianskt. | 6 500 SEK |
148 | BOKSKÅP. 1800-TAL. | 15 000 SEK |
149 | SKRIVBORD. Karl Johan. | 8 800 SEK |
150 | Carl Skånberg Tillskriven, Venetianskt kanalmotiv med dogepalatset i fonden. | 8 000 SEK |
151 | SPEGEL. Sengustaviansk. | 10 500 SEK |
152 | DRYCKESKANNA, silver, Danmark 1900-tal. Barock-stil. | 7 800 SEK |
153 | BÄGARE, 5 st, silver, olika mästare, Göteborg 1733-1771. | 5 200 SEK |
154 | GEORG JENSEN, skallra, Köpenhamn 1996, | 3 500 SEK |
155 | Beverloo Corneille, Abstrakt komposition. | 1 500 SEK |
156 | SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk. | 20 000 SEK |
157 | BÄGARE, 2 st, silver, Anders Hammarström, Eskilstuna (verksam 1761-1772). | 1 600 SEK |
158 | SOPPSLEV, Ryssland 1800-talets slut. | 1 900 SEK |
159 | SPELBORD. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | 6 800 SEK |
160 | Carl Skånberg Tillskriven, Hamnbild från Venedig. | 18 000 SEK |
161 | FÄLLBORD. Mälardalen, 1800-talets första hälft. | 5 800 SEK |
162 | KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska provinsarbeten, 1800-tal. | 23 000 SEK |
163 | SKRIVBORD. Sengustaviansk stil. | 13 000 SEK |
164 | POTTSKÅP. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | 7 500 SEK |
165 | STOLAR, två stycken snarlika. Transition Rokoko/Gustavianska. | 9 000 SEK |
166 | BOKSKÅP. 1800-tal. Nygotik. | Ei myyty |
167 | SYBORD. Karl Johan. | 2 000 SEK |
168 | SKÅP. Tyskland. Barockstil, delvis äldre delar. | 20 000 SEK |
169 | TALLRIKAR, 2 st, porslin. Ming, Wanli (1573-1619). | 1 600 SEK |
170 | Norberto Pazzini, Morgonrodnad över slätten. | 7 500 SEK |
171 | KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Empire/empirestil. | Ei myyty |
172 | VAS, silver. GAB 1956. Design Gustaf Janson. | 1 000 SEK |
173 | BÄGARE, silver. Ryssland 1855. | 3 400 SEK |
174 | BÄGARE, silver. Ryssland 1791. | 5 500 SEK |
175 | BÄGARE, silver. Ostämplad, sannolikt Ryssland, 1700-tal. | 4 200 SEK |
176 | VINOFFERKÄRL, nefrit. Kina, trol sen Qing. | 1 500 SEK |
177 | SIGILLSTAMP samt FIGURIN, nefrit. Kina, 1900-talets början. | 5 500 SEK |
178 | Ante (Anders) Karlsson-Stig, Vinter Duved. | 6 800 SEK |
179 | Rolf Mellström, Havsörnar med byte, motiv från Torö. | 16 500 SEK |
181 | PENSELKOPP, nefrit. Kina 1900-talets början. | 1 000 SEK |
182 | Gösta Werner, "Moby Dick". | Ei myyty |
183 | FÅGEL, chamotterat stengods. Thyra Lundgren, sign. | 4 200 SEK |
184 | SKÅLAR, ett par, nefrit. Kina, 1900-tal. | 3 000 SEK |
185 | BÄGARE, 4 st, silver, Johan Petterson Berg, Norrköping 1748, Jonas Berg, Sthlm 1763, | 5 200 SEK |
186 | TEMPELKLOCKA, patinerad brons. | 800 SEK |
187 | BÄGARE, 4 st, silver, Jöns Lund, Skara1764, Lorenz Swan, Nyköping (v. 1749-61(-62)), | 5 400 SEK |
188 | SUPKOPPAR, 4 st, silver,Daniel Hedberg och Gustaf I. Lyberg, Eksjö (v.1818-49 och 1821-58-). | 3 600 SEK |
189 | SUPKOPPAR, ett par + 1 st, silver, Erik Salin, Uppsala 1795, Johan Hammargren, Piteå 1776. | 2 500 SEK |
190 | Gösta Adrian-Nilsson, "Målarinnan". | 5 600 SEK |
191 | TUMLARE, 3 st, silver, Stephan Westerstråhle, Stockholm 1806, Berndt Halck, Halmstad 1771, | Ei myyty |
192 | TUMLARE, driven ur ett silvermynt, 1700-tal. | 1 000 SEK |
193 | Anna Munthe-Norstedt, Studie av galant dam. | Ei myyty |
194 | Knut Ekwall, Stockholms ström. | 7 500 SEK |
195 | Anna Palm de Rosa, "Bois de Bologne". | 9 500 SEK |
196 | Man- och kvinnoporträtt. | 2 000 SEK |
197 | DOSA, silver, Carl Tengstedt, Göteborg 1842. | 600 SEK |
198 | SKED med kronknopp, silver, Peter Britt, Kalmar 1783. | 1 600 SEK |
199 | Wilhelm von Gegerfelt, Kustlandskap med båtar i solnedgång. | 9 000 SEK |
200 | Gösta Adrian-Nilsson, "Geometriskt komponerad kudde i funktion". | 3 500 SEK |
201 | SKED, silver, ostämplad, Bergen 1600-talets mitt. | 2 500 SEK |
202 | FAT, porslin. Sen Qing, Yongzhengs märke. | 2 000 SEK |