152
113261

DRYCKESKANNA, silver, Danmark 1900-tal. Barock-stil.

Lähtöhinta
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Vasarahinta
7 800 SEK

Invändigt svag förgyllning. Cylindrisk på tre fötter med liggande lejon med kula. Driven och ciselerad dekor av blommor. På locket infälld mynt med Gustav III. Tumgrepp med sittande lejon. Höjd 20 cm.

Täydennyslista

weight 1077,3 gram