DRYCKESKANNA, silver, Danmark 1900-tal. Barock-stil.
Invändigt svag förgyllning. Cylindrisk på tre fötter med liggande lejon med kula. Driven och ciselerad dekor av blommor. På locket infälld mynt med Gustav III. Tumgrepp med sittande lejon. Höjd 20 cm.
Tilläggslista
weight 1077,3 gram
×
Logga in
Kunde inte logga in