Fanerat med mahogny. Rund skiva med profilerad kant, s.k. piecrust. Tredelad bladhölstad centralfot på tassfötter. Diam 90, höjd 67,5 cm.
Nedkortat, skivan med lagning, ursprungligen med fottrissor, smärre skador.