Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

150 föremål
Vitrinskåp, Kina, 1900-tal.
3d 15 tim
Vitrinskåp, Kina, 1900-tal.
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Skrin, sterling silver, Thailand.
9d 12 tim
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Djonk/skeppsmodell, trä, 1900-tal.
18 tim 4m
1 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Hänge, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
9d 10 tim
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Satsbord 3 st, Kina, tidigt 1900-tal.
3d 13 tim
300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Pak No Su, akvarell på papper,
9d 11 tim
300 SEK
Utropspris
60 000 SEK