Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

Rum med nordisk design

Föremål i fokus

424 föremål
Ursula Printz, vas, Gustavsberg Studio.
17 tim 49m
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Jockum Nordström, tallrik, "Riche", Rörstrand.
18 tim 23m
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bruno Mathsson, soffbord, Mathsson International.
19 tim 7m
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Herrbetjänt, Italien, 1980-tal.
19 tim 9m
1 501 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Nils Landberg, tulpanglas, Orrefors 1956.
19 tim 55m
6 300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Sven Palmqvist, vas "Kraka", Orrefors.
20 tim 41m
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
René Lalique, skål "Moissac" signerad.
21 tim 27m
2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Stig Lindberg, plakett signerad.
21 tim 31m
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Piero Fornasetti, bricka, 1960/70-tal.
22 tim 51m
1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Vinkylare, nysilver, 1900-tal.
1d 18 tim
1 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Taklampa, 1900-talets andra hälft.
1d 23 tim
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Taklampa, funkis, 1930-tal.
1d 23 tim
Taklampa, funkis, 1930-tal.
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Stolar 4 st, Funkis, 1930-tal.
2d 15 tim
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Soffbord, 1930/40-tal.
2d 15 tim
Soffbord, 1930/40-tal.
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK