Kan inte nå servern

Klassisk svensk konst

Det är inom denna kategori som den svenska konshistorien ryms. Främst är det måleri från 1850 och fram till de första åren på 1900-talet. Det rör sig från ett akademiskt måleri främst i olja, genom det svenska friluftsmåleriet för att utmynna i den tidiga modernismen. Här återfinns de stora namnen inom svensk konsthistoria som Carl Larsson, Anders Zorn, Bruno Liljefors och mer egensinniga mästare som Carl Fredrik Hill och Ernst Josephson.

 
25 föremål
Oskar Bergman, "Vid Grasse".
8 tim 23m
Oskar Bergman, "Vid Grasse".
Aktuellt bud
17 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Nils Nilsson Skum, Rendrivning.
4d 3 tim
Nils Nilsson Skum, Rendrivning.
Aktuellt bud
5 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Okänd konstnär, Läsande man.
9 tim 35m
Okänd konstnär, Läsande man.
Aktuellt bud
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Gottfrid Kallstenius, Skärgårdsmotiv.
5d 7 tim
Gottfrid Kallstenius, Skärgårdsmotiv.
Aktuellt bud
8 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Harald Wiberg, Rådjur i vinterlandskap.
6 tim 59m
Harald Wiberg, Rådjur i vinterlandskap.
Aktuellt bud
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Otto Hesselbom, Månsken.
5 tim 41m
Otto Hesselbom, Månsken.
Aktuellt bud
3 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ta del av det senaste från Bukowskis
Håll dig uppdaterad på våra kurerade temaauktioner, liveauktioner, visningar och nyheter från konst- och designvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev.