Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

49 föremål
Buddha, brons, Thailand, omkring 1900.
13 tim 37m
1 250 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Fat, porslin, Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
17 tim 45m
4 008 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bojan med lock, porslin, Kina, 1900-tal.
18 tim 57m
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Ding, tripod, brons. Song/Mingdynastin.
2d 12 tim
10 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Golvurna, keramik, 1800-tal eller äldre.
3d 10 tim
500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Vaser, 2 st, porslin, Kina, sen Qingdynastin.
3d 15 tim
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Skåp, Kina, 1800-tal.
4d 18 tim
Skåp, Kina, 1800-tal.
650 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Skålar, tre stycken, silver, Kina, 1900-tal.
5d 11 tim
1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Matta, Kina, ca 137 x 207 cm.
5d 13 tim
Matta, Kina, ca 137 x 207 cm.
2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Matta, Kina, ca 162 x 237 cm.
5d 15 tim
Matta, Kina, ca 162 x 237 cm.
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK