Lackerad. Metallbeslag. Läderhänklar. Invändigt en lös låda. Längd 92 cm, bredd 51 cm, höjd 55 cm. Nyckel finns.
Bruksskick. Rostangrepp. Märken och repor. Mindre skador. Nyckel finns.