JAIME HAYON, soffa, "Favn", Republic of Fritz Hansen, Danmark, 2014.
Helstoppad med tygklädsel i olika nyanser av gult. Ben av borstad aluminium. Sitthöjd 40 cm. Längd 221 cm.
Obetydligt ytslitage. Något smutsig.
Modellen formgiven år 2011.
Möbelföretaget Fritz Hansen grundades 1872 av visionären och möbelsnickaren med samma namn. Fritz Hansen var en visionär och knöt Danmarks mest framgångsrika formgivare och arkitekter till sig, däribland Arne Jacobsen, Hans Wegner, Poul Kjaerholm, Piet Hein och Verner Panton. På 1930-talet började Hansen samarbeta med Arne Jacobsen och samarbetet resulterade i klassiker som ”Myran”, ”Sjuan” och ”Ägget”. Varumärket är idag synonymt med dansk stilren formgivning och god kvalitet.