Syring, Isaac Malmborg, Stockholm, 1808, 18K guld. Storlek 15,5/49. Vikt ca 2,6 g. Tillsammans med två andra silver syringar, storleken 14/43,5 och 16/50. Vikt av silver ringarna ca 5,9 g.
Guld ringen med förstärkning insats till baksidan. En av de silver ringarna med spår av renovering till skenan. Slitage, mindre repor.