KOMMENDÖRSTECKEN, Finnish Olympic Order of Merit 1952. Tillander, Helsingfors.

Förgyllt silver samt emaljerat kors. Ovan den olympiska elden, vid mitten de olympiska ringarna samt med det finska stegrande lejonet. I Blått och vitt band att hängas om halsen. I Etui. Höjd (endast tecken) ca 6 cm.

Smärre slitage. Märken.

Utropspris
1 500 SEK