Dubbelkniv, bladen signerade J. Rannanjärvi Made in Finland, balja i läder med röd spegel, graverade beslag, bladens längd 11 resp. 7,5 cm. Totallängd 26 cm.
Två små baljor i präglat läder, ena med pennkniv, längd 9 cm inkl blad och skaft med hästhuvud, bladet märkt Iisakki Järvenpää, Made in Finland.
Samekniv, sk leuku, signerad "J. Marttiini Made in Finland Rovaniemi Lapinleuku". Blad med samisk dekor, längd 16 cm, skaft i masurbjörk, totallängd 27 cm. Original läderbalja med präglat landskap från Lappland.
Slitage. Marttiinis kniv med ägargravering och datum 20.1.1956. Anlupen.
En liten kniv saknas. Hästhuvud med skada.