Oval skiva med fasad kant, fanerad med valnöt. Kromat pelarben med fyrdelad fot. Plakettmärkt. Längd 243 cm. Bredd 137 cm. Höjd 71 cm.
Slitage. Mindre sprickor. Skador. Repor. Mindre fläckar. Möjliga lagningar.