Stål med mässingsdetaljer och träkolv. Serienummer på pipans undersida "24109". Varbygelns sidoparti stämplat "B". På ovansidan av pipan texten "Patented Sept. 14 1858, E Remington & Sons Ilion New York. U.S.A., New Model". Längd 35 cm. I nytillverkat etui med nytillverkade tillbehör.
Bruksslitage. Sprickor på kolven. Renoverad, senare lackering på kolven samt troligen senare avtryckare.