Teak, sarg med två lådor, stag av mässing, stämpelmärkt undertill. Längd 100 cm, djup 70 cm, höjd 73 cm (inklusive uppsats 83 cm).
Slitage, retuscher, lagningar bl a på ena lådan, smärre skador.