Vattenkokare, rostfritt stål, formgiven av Richard Sapper (1983), diameter 16,5 cm, totallängd 24 cm. Citruspress i polerad aluminium, designad av Philippe Starck (1990), höjd 29 cm.
Smärre bruksslitage, vattenkokare med anlöpningar och smärre repor.