ERLAND HEDMAN, Jokkmokk, halvhornshuggare, samearbete. Knivslidan monogramsignerad.

Grepp av björk och renhorn. Slida av renhorn och läder, monogramsignerad. Stiliserad graverad dekor. Upphängningsanordning av tvinnat läder. Längd 33,5 cm.

Slitage. Något anlupen.

Proveniens

Anders Kjellbergs samling.

Utropspris
3 000 SEK