Design
846414

PETER OPSVIK, "Garden Chair", Stokke Fabriker AB, Norge, ca 1985.

Svartlackerat trä, skinnklädd fotplatta, 1 större linsformad samt 6 mindre skinnklädda bollar, etikettmärkt STOKKE. Höjd 170 cm, fotplattans diameter 105 cm.

Slitage, söm öppen på sits, repor och smärre fläckar. Extra bollar medföljer. Isärtagbar.

Modellen formgiven år 1985.
Peter Opsvik har själv kommenterat sittmöbeln enligt följande:
We should take more heed of what our bodies are telling us and be less concerned with convention. That is why from the beginning of the 1980's, it was essential to demolish the stereotypical ideal of the proper sitting posture.

Peter Opsvik är född 1939. Han utbildades vid Bergens Kunsthåndverkskole (1959-63) och tog diplom i Oslo vid Statens Håndverks- og Kunstindustriskole (1963-64). Han har även studerat vid Volkwangschule für Gestaltung i Essen (1970). Opsvik började sin bana som industridesigner vid Tandbergs Radiofabrikk i Oslo (1965-70). Sedan 1970 har han varit verksam som frilansande möbeldesigner i Oslo. Opsvik fick år 1998 Torsten och Wanja Söderbergs av Röhsska Museet.

Utropspris
10 000 SEK