UNIFORM, m/1886 och m/1865-99, för Kapten vid Svea Livgarde. 1900-talets första hälft.

Samtliga delar av mörkblått kläde.

Mössa m/1865-99 med tre rader smala galoner runt kullen vilka betecknar graden kapten. Skärm och rem av lackerat läder. Över skärmen tre kronor av förgyllt silver på emaljbotten. Längd vid svettremmen ca 18 cm.

Vapenrock m/1886 med tre lodräta knapphål samt krage med silverbrodyr. Enradig knapprad om åtta försilvrade knappar med motiv av tre kronor. Ryggens längd ca 65 cm.

Byxor med revärer, längd ca 104 cm. Med ägaretikett utförd 1937.

Kappa m/1886 med framtill dubbla rader om fyra försilvrade knappar. På ryggen en tvådelad slejf. Krage med gula passpoaler. Axelklaffar med tre stjärnor av silver för graden kapten. Ryggens längd ca 117 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Skador vid foder. Tråddragningar. Slitage. Revor.

Proveniens

Kapten Georg Sixten Gyllenberg (1891-1981)

Utropspris
3 000 SEK