UNIFORM, för flottan, 1900-talets mitt samt andra hälft.

Mässdräkt (kavaj, väst samt byxor) m/1878 med gradbeteckning för kommendör på ärmar, märkt "Herr Kadett Hugo Frithz" på etikett invändigt, ärmlängd 47 cm, rygglängd 50 cm. Rock med gradbeteckning för kommendör på ärmar, ärmlängd 45 cm, rygglängd ca 125 cm. Skärmmössa m/48 för flottan, storlek 56.

Bruksslitage. Mindre skador.

Utropspris
2 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?