VÄRJA, Sverige, 1700-talets första hälft.

Kavellindning i mässing. Parerplåt med otydlig smedstämpel. Rak klinga. Längd 112 cm.

Omfattande slitage. Anlupen. Rost. Skador. Balja saknas.

Utropspris
8 000 SEK