PARTI KONSTBÖCKER, 7 vol. Måleri, teckningar, engelska miniatyrer.

Burger, W. "Die Malerei in den Niederlanden von 1400-1550", München 1925; Willis, F. "Die Niederländische Marinemalerei", Leipzig u.å.; Bock, E. "Die Zeichnungen in der Universitätsbibliothek Erlangen", Frankfut am main 1929(Vol I-II). Williamson, G&Engleheart, H "George Engleheart 1750-1829. Miniature painter to Geroge III, London 1902; "Holme, C. "Early English Portrait Miniatures in the Collection of the Duke of Buccleuch, London 1917; Murdoch, J. Murrel, J. Noon, P, Strong, R. "The English Miniature", New Haven/London 1981.

Slitage. Ej genomgångna.

Proveniens

Gösta Stenmans bibliotek

Utropspris
600 SEK