REPRESENTATIONSSVÄRD, vitmetall, USA, 1900-talets andra hälft.

Representationsgåva från USA:s väpnade styrkor till generalmajor Robert Lugn. Klingan märkt Meyer New York. Trade Colonial Mark. N.S Meyer Inc. Stainless Spain och graverad: "GMJ Robert Lugn". Längd (inkl. skida/balja) cirka 92 cm.

Obetydligt slitage.

Proveniens

Generalmajor och rikshemvärnschef Robert Lugn (1923-2016), ledamot av Kungliga Krigsvetenskapsakademien.

Utropspris
1 500 SEK