MATZ BORGSTRÖM, vas i glas, signerad, daterad 88 och numrerad 14-20, Orrefors Gallery.
Höjd ca 33 cm.
Smärre slitage. Smuts.
Matz Borgström (f.1954) är utbildad vid Birmingham Polytechnic och Konstfack. Han var under flera år knuten till Orrefors (1984-90) där han blev känd för skålen Capra. Åren 1991–92 var han konstnärlig ledare vid Lindshammars glasbruk och samarbetade från 1992 med Transjö Hytta. Han var en av skaparna av formprogrammet vid Beckmans designhögskola och arbetade under en period som föreläsare på Designhögskolan, Umeå Universitet.
Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor