Fäste i mässing och kavel med metallinning. Böjd eneggad klinga med skålslipning. Balja i svärtad stål med två koppelringar. Gravyr vid klinga, daterad 1839. Längd ca 107, varav klingan ca 91 cm
Bruks- och åldersbetingat slitage med repor och stötskador. Missfärgning. Renoverad och kompletterad, bland annat senare beklädd kavel och metallinning.