Bla "Södermanland" ur Allhems landskapsserie, halvfranskt skinnband, "Den stora antikvitetsboken", "Hundar" av Rien Poortvliet, "Nils Månsson mandelgren -en resande konstnär i 1800-talets Sverige", "Fest -om svar anhålles" av Michael Bindefeld, "Skatter från det förgångna" av Brian Fagan, "Det stora värlskriget" Vol I-III av CO Nordensvan, "Dagbok öfver Napoleons enskilda lefnad...på St Helena" del III, av Las Cases, 1823. "Lukas Mosak" faksimil av Albert Engströms första bok, 1944.
Slitage, ej genomgångna.