Ptolemaios Geografi översatt från grekiska till latin av Willibald Pirckheimer (1470-1530). Bok 8, innehållande träsnitt av Ptolemaios som skådar stjärnor, anfanger, diagram, kartor (vissa dubbelsidiga) av världen, Amerika, Asien, Ostindien, Europa och Afrika. 32 x 20 x 7 cm.
Omfattande slitage. Revor. Flertal hål. Flertalet större fläckar. Påskrifter. Stämplar. Veck. Bokryggen med omfattande skador. Påskrifter och överstrykningar. Stämplad Ex Libris. Senare kassett.