ARMAND ROSSANDER, olja på duk, signerad.
Komposition med figurer i landskap. 33x41 cm.
Smärre slitage.
Armand Rossander var en svensk bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade vid Konstakademien samt på resor till bland annat Tyskland, Tjeckoslovakien och Frankrike. Rossanders konst föreställer ofta abstrakta, i viss mån stiliserade, figurer och landskap.